Нова схема за майчинството подготвят от ГЕРБ. След протестите на майките за малките надбавки и обезщетенията след раждане управляващите разработиха нова схема, при която родителите ще получават 4-цифрени суми накуп.
Заради протестите на майките ГЕРБ иска да смени модела на изплащане на обезщетенията. Идеята е жените да се стимулират да се връщат по-рано на работа
Майките ще получават накуп парите за гледане дете, ако се върнат по-рано на работа. Този нов модел на отпуск по майчинство, който да стимулира жените да се трудят, вместо да си стоят вкъщи две години, ще предложи ГЕРБ в предизборната си платформа за следващ мандат. Механизмът все още е в суров вид, заявиха за „Стандарт“ от финансовото министерство. Според него жените, които прекратят майчинството си и се върнат на работа, ще вземат накуп обезщетението, което биха получавали, ако останат да гледат детето си до навършването на 2-годишната му възраст. Така на практика те няма да загубят и лев от полагащите им се пари, а просто ще ги изтеглят напред във времето.
Така например, ако една майка преди раждането се е осигурявала върху 1000 лв. заплата в продължение на 18 месеца, трябва да получава 900 лв. всеки месец до първата годинка на детето. Според новия модел, ако тя реши да се върне на работа, когато бебето навърши 6 месеца, ще получи наведнъж 5400 лв. от остатъка от скъпото майчинство и още 2800 лв., колкото е сумата за 12 месеца обезщетение от 240 лв. до втората година на детето. С тази сума майката ще може да осигури заплащането на детегледачка и различни други разходи по хлапето. Кога ще прекрати майчинството си, ще определи самата майка преди или след раждането. За целта тя ще сключва договор с Националния осигурителен институт, който изплаща обезщетенията. Възможно е жената да поиска цялата сума веднага след приключване на болничния й отпуск, който е 90 дни след раждането. В същото време ще остане да действа и сегашният вариант – майката да гледа детето си до 2-годишната му възраст при сегашните нива на обезщетения. Новият модел на ГЕРБ е дори по-изгоден от сега действащия, при който плащанията се спират, ако майката се върне на работа преди навършването на първата година на детето. Ако спре майчинството си между първата и втората му година, тя получава половината от обезщетението – 120 лв.
Бабата взима половината пари
В България се дават два вида обезщетения на майките. Едното е за бременност и раждане, като условието е майката да се е осигурявала поне 18 месеца. Това обезщетение в размер 90% от заплатата, върху която са плащани осигуровки, и се получава 410 дни, т.е. до навършването на едногодишна възраст на детето.
За първите 135 дни, 45 от които са преди раждането, отпускът се разрешава от здравните органи с издаване на болнични листове. Ако в периода след 135-ия до 410-ия ден майката прекрати отпуска си и се върне на работа, няма право на парично обезщетение за бременност и раждане. Изплащането му се прекратява от същия ден. От първата до втората година на детето майката има право на обезщетение за гледането му и то е в размер на 240 лв. Ако в този период тя се върне на работа и не е дала съгласие отпускът й да се ползва от бащата, бабата или дядото на детето, има право на половината от обезщетението, т.е. 120 лв.
Бременни лъжат с висше менте
Бременни жени източват държавните фондове за социално подпомагане с фиктивно следване в университет, разкриха още социалните работници през 2012 г. Бъдещите майки се записват като редовни студентки с единствената мисъл да получават еднократна помощ от 2880 лв. След като вземат парите обаче, мнимите висшистки не посещават нито една лекция. Само за 6 месеца през миналата година Агенцията за социално подпомагане е отпуснала 1314 помощи на майки студентки. Това е почти колкото броя на всички изплатени помощи през цялата 2009 г., когато 1583 майки са се възползвали от помощта.
Ева Борисова, Асоциация „Родители“: Има риск за бюджета
У нас майчинството е част от солидарната система на осигуряване, а тя не позволява много голяма гъвкавост. Не си представяме чисто технологично как ще се осъществи подобен модел и какви разходи за администрирането му са необходими. Нали точно заради по-лесното администриране въведоха плоския данък. Иначе е добра идеята да се стимулира майката да се върне по-рано на работа, за да не загуби квалификацията, особено ако е родила две деца едно след друго. Трудно ми е да си представя обаче как може да се планира това, така че да има сигурност в плащанията на майчинските. Ако се окаже, че всички искат в един момент да се върнат на работа, това няма ли да доведе до риск за бюджета или съответния фонд в НОИ? Въобще постоянно се хвърлят идеи, които само предизвикват хаос, без реални стъпки към по-добро. За нас, родителите, не са важни само първите две години от живота на децата ни. Много по-голям проблем е образованието и средата до 18-ата им година.
Иван Нейков, бивш министър на труда: Това е стимул за работа
Категорично подкрепям въвеждането на всякакви стимули майките да се връщат по-рано на работа. Първо, защото ако стоят вкъщи 2 години, за да си гледат детето, те се деквалифицират. И второ, при тази демографска криза и постоянно намаляващ входящ поток от нови работници е важно да върнем по-рано тези жени на пазара на труда. Годишно у нас се раждат 50-60 хиляди деца, значи толкова майки са извадени от пазара на труда заради дългото майчинство. Ако те се върнат по-рано на работа, ще получат хем една добра сума като обезщетение, хем в същото време ще получават и заплата. Мисля, че голяма част от жените ще имат интерес да се възползват от тази възможност. Но без да видим как точно ще бъде разписан този механизъм, е трудно да коментираме за ефекта му. Защото дяволът е в детайлите. И сега ако майката се откаже от майчинството си и се върне на работа, получава част от обезщетението си.
Източник: Стандарт