Skip links

Какви са обсъжданите варианти за връщане на учениците в клас?

Министерството на образованието обмисля да се изреждат всички класове поне за по седмица присъствено, за да не губят нормалната комуникация и да наваксат пропуски. Най-лошият сценарий ще бъде и децата от началния курс пак да си останат вкъщи, ако обстановката се влоши. Това казва в интервю за вестник “24 часа” директорът на столичното 119 средно училище “Акад. Михаил Арнаудов” Диян Стаматов, който е и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България.

Пет са възможните варианти за продължаване на учебния процес след 18 януари. Те са обсъждани на заседание на отрасловия съвет в Министерството на образованието и науката в края на миналата седмица. Конкретно решение не е взето, кога и кой вариант ще бъде избран зависи от ситуацията с COVID-19 към определената дата. Учениците от 1-и до 4-и клас най-вероятно ще продължат с присъствено обучение и след 18 януари, а ако ситуацията се влоши, и те ще минат на онлайн обучение.

“Прогимназиалният и гимназиалният етап продължават с дистанционното обучение. Това зависи и от процента на ваксинираните учители. Не допускаме обаче ситуация началният етап да се върне на обучение онлайн. За това няма обструкции от страна на родителите и обществото”, казва Стаматов.

Третата възможност е връщане на всички ученици в клас в училищата, където броят на децата е малък. “Става дума за училищата с 200 – 300 ученици и няма опасност от струпване на много хора. Те обикновено са отдалечени от голямо населено място. Такива са училищата в Самоков, Батак, Панагюрище и Копривщица например. Това са малки населени места на по-голямо отстояние от съответния областен център. Там всички може да се върнат училище, ако, разбира се, няма голям процент заболели учители или ученици”, казва Стаматов.

В големите населени места могат да се върнат само ключови класове – 5, 7 и 12. Петокласниците са първа година в прогимназиален етап, а на седмокласниците и зрелостниците предстоят изпити. “Това може да се направи с т.нар. превключване – връщане за седмица и после пак седмица онлайн”, обяснява Стаматов. По думите му смисълът на това превключване е да се даде повече информация за ключови понятия, важни за провеждането на предстоящите изпити след 7 и 12 клас, учениците спокойно да задават въпросите си за неща, които са им останали неясни в онлайн уроците. В 5 клас пък учениците за първи път се срещат с толкова много преподаватели и е важно да имат преки контакти с тях.

Най-трудно е връщането в големите училища с над 800 – 900 ученици. Струпването на огромни потоци там се преодолява с много усилия, особено след дългата изолация и при желанието им да се видят. Това е предпоставка за разпространение и на COVID-19, и на традиционните сезонни грипове, обясни директорът.

Обсъждана е и възможност за стъпаловидно връщане на отделни класове. Една седмица се връщат 5 клас от едната смяна и 8 от другата, втората седмица се връщат 6 и 9, третата – 7 и 10 от втората смяна. Така в рамките на един месец ще могат да се завъртят всички класове поне по една седмица в реална присъствена форма, за да не губят от нормалната социална комуникация.

Според Стаматов обаче връщането ще може да стане едва след първата голяма вълна на ваксинирани учители. “Дори да са 15-20%, това ще намали напрежението, за да може и учителите спокойно да говорят помежду си, а и да общуват по-лесно с родителите и учениците. Още по-голяма ще е сигурността, ако процентът на ваксинираните учители е по-голям”, коментира директорът. Самият той е готов да се ваксинира веднага.

Според Стаматов обаче много от учителите изчакват, защото искат да имат избор между 2 или 3 ваксини. Засега 21% от учителите са изразили желание за имунизация. Според ваксинационния план тя трябва да започне другия месец, стана известно след среща на здравния и образователния министър по-рано днес.

Източник: dnevnik.bg

Снимка: pixabay.com

Прочетете също и:

Днес започва обучение по проект INSPIRE!

В периода 19-21.06.2025 г., в гр. Стара Загора ще се проведе обучение на тема „Детското и младежко участие[…]

Годишна среща 2025 – Ден 1: Откриване, опознаване и посещения по организации

Започна ежегодната Годишна среща на Национална мрежа за децата! Над 170 експерти, деца, младежи и застъпници за детски[…]

Криптобосс