Като продължение на дългогодишната си работа по закрила и застъпничество на децата в риск, ИСДП е в процес на изпълнение на двугодишен проект „Барнахус: Насърчаване на междудисциплинарното и междуведомествено сътрудничество за деца жертви и свидетели на насилие“. Целта на проекта е да насърчи сътрудничеството между институциите в името на най-добрия интерес на децата, жертви и свидетели на насилие, като подкрепи развитието на модела „Всичко под един покрив” (Барнахус) чрез обучения, обмен и техническа подкрепа.
„Барнахус“ („къща за деца“ на исландски език) се признава за водещ, дружелюбен към детето, мултидисциплинарен и междуинституционален модел, чиято цел е да предложи на всяко дете, жертва или свидетел на насилие, координирана и ефективна реакция по случая и да предотврати повторното му травмиране по време на разследването и съдебното производство.
Ключова цел на модела „Барнахус“ е да подпомогне събирането на надеждни доказателства за съдебното производство, като съдейства детето да съобщи за насилието/престъплението, така че да не се налага да се явява в съда. За да се постигне това се прилага подходът „всичко под един покрив“, който включва взаимодействие между компетентните власти (полиция, социални услуги, закрила на детето, лекари, психолози, прокуратура и т.н.) в една сграда, адаптирана за работа с деца.
Моделът изцяло удовлетворява изискванията на Директива 2012/29/ЕС, която въвежда минимални стнадарти за отношение към пострадали от престъпления. Важно е да се отбележи, че моделът „Барнахус“ също така играе важна роля в повишаване на осведомеността и познанията на ключовите заинтересовани страни във всяка държава относно насилието срещу деца.
В рамките на настоящия проект „Барнахус: Насърчаване на междудисциплинарното и междуведомествено сътрудничество за деца жертви и свидетели на насилие“ ИСДП провежда събития, насочени към национални и регионални институции, експерти и практици, които имат отношение към работата с деца жертви на насилие и прилагането на добри практики в тази област.
Първият етап включва 5 обучителни уебинара, по време на които представители от различни „Барнахус“ центрове в Европа представят принципите и стандартите на модела, споделят своя опит от приложението му и показват помещенията, в които се работи с децата. Отделните обучителни уебинари са комбинация от въведение в стандартите, които са представени от лектори от различни Барнаус центове в Европа, които ще разкажат как прилагат стандартите в работата си, чрез конкретни примери от практиката и работата в групи.
1. Уебинар – Стимулиране на процеса на сътрудничество в модела Барнахус – как модела допринася за процесите на междуведомствено сътрудничество и управление на случаите на деца.
2. Уебинар – Обхват на съдебно-медицинските и другите видове медицински прегледи в Барнахус, включително каква е тяхната същност, по какво се различават и каква е ползата за всяко дете, което посещава Барнахус.
3. Уебинар – Начини, по който модела Барнахус допринася за психичното здраве и възстановяване на децата.
4. Уебинар – Модела Барнахус и начините, по който улеснява участието на деца в разпит и правни процедури.
5. Заключителна сесия (по избор и според нуждите на участниците) – практическо упражнение в група.
ОБУЧИТЕЛЕН УЕБИНАР:
ДАТА И ЧАС: 04.12.2023 (понеделник) от 15 до 17ч.
ЛИНК: https://us06web.zoom.us/j/87320027883?pwd=qWqUuZ8FuO5Sw7nv5UrBf2vdVQqKDq.1
ОБУЧИТЕЛЕН УЕБИНАР
ДАТА И ЧАС: 07.12.2023г. (четвъртък) 15 до 17ч.
ЛИНК: https://us06web.zoom.us/j/86716492057?pwd=DvsJjRbjclKC9NNLm8aimdYSOlTAkr.1
ОБУЧИТЕЛЕН УЕБИНАР
ДАТА И ЧАС: 11.12.2023г.(понеделник) от 15 до 17ч.
ЛИНК: https://us06web.zoom.us/j/83119851466?pwd=BCab3IpZtGbXQNqgHvcdCQkl9TFtE0.1
ОБУЧИТЕЛЕН УЕБИНАР
ДАТА И ЧАС: 15.01.2024г. (понеделник) от 15 до 17ч.
ЛИНК: https://us06web.zoom.us/j/84131048395?pwd=P1woNwPz8a4nLmr6bzeISsQQh1KCaz.1
ОБУЧИТЕЛЕН УЕБИНАР (ПО ИЗБОР) ДАТА И
ЧАС: 22.01.2024г от 15 до 17ч.
Моля да се регистрирате за участие в уебинарите на този линк:
https://forms.gle/zgR6fPWfW15rwCMD7
След тази серия от уебинари предстои втори етап, в който участниците ще имат възможност да задълбочат своите познания за модела и да обсъдят как той би могъл да бъде адаптиран към специфичния им национален контекст. Този етап ще се осъществи чрез изследователска визита в Норвегия. В заключителния етап на проекта в България и в Швеция ще се проведат три специализирани обучения за експерти, работещи по модела „Барнахус“ .
През миналата 2022 година 1163 деца (между 8 и 17 години) са регистрирани като пострадали от престъпления, показват данните на Националния статистически институт. От тях 40 % са на възраст до 14 години . Това означава, че средно 97 деца всеки месец са станали жертва на престъпление в България през 2022 г. Подобен брой са постъпилите сигнали за насилие над деца към ДАЗД през изминалата година – 1162 сигнала. А според доклад на МТСП – от общия брой 736 идентифицирани случаи на домашно насилие през 2022 г., най-голям брой – 542, са случаите на насилие над деца.
Проект „Барнахус: Насърчаване на междудисциплинарното и междуведомествено сътрудничество за деца жертви и свидетели на насилие“ се финансира по Фонд за двустранни отношения в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г. и се осъществява в партньорство със “Съвет на държавите от Балтийско море” (CBSS).