За нулева толерантност към насилието призоваха от Национална мрежа на децата по време на Кръгла маса по проблемите на насилието и агресията срещу и сред подрастващите, проведена в Народното събрание. Сформирана е и работна група с представители на държавни институции и неправителствени организации, която ще съдейства за законодателни промени и приемане на мерки в областта на образованието и социалните дейности за решаване на този проблем.
Бойка Маринска – председател на парламентарната комисия за взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите, акцентира върху значимостта на проблема с насилието сред и срещу деца, което се е увеличило три пъти само за последна та година. По информация на Държавната агенция за закрила на детето през 2015 г. на Националната телефонна линия за деца са приети 108 852 обаждания, което е най-високият брой, регистриран досега от създаването на линията през 2009 г. Най-много са подадените сигнали за деца в риск – 649,с40% повече от 2014 г.
Един от най-сериозните проблеми е липсата на превенции на насилието,
подчерта Георги Богданов – изпълнителен директор на Национална мрежа за децата. Няма услуги за детско психическо здраве и за деца, жертви на насилие. Координационният механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие, приет преди 6 години, на отделни места в страната работи добре, на други – не. Друг проблем е, че през 2013 г. училищните психолози прекратяват своята дейност. В новия Закон за предучилищното и училищното образование са предвидени центрове за подкрепа на личностното развитие, но все още не е ясно как ще се финансират и как ще си взаимодействат с неправителствените организации и училищата, каза Богданов. Според него все още няма ефективни мерки срещу онлайн педо филията, нито пък точна дефиниция за детска порнография. Необходимо е да се приеме Закон за правата на детето, който да не се фокусира само върху деца в риск, както е сега, а да има цялостна визия за семейството и детството.
„Трябва ни единна семейна политика – сега тя е разпокъсана в 13 нормативни документа – изтъкна Георги Богданов. – Много важно е не само да закриля ме децата, но и да им дадем крила.“
Омбудсманът Мая Манолова бе категорична, че най разпространено е домашното насилие, на което са жертви около 27% от българските жени,
а децата често са свидетели или потърпевши. Затова са необходими спешни действия България да се присъедини към т.нар. Истанбулска конвенция срещу домашното насилие.
Участниците в срещата подчертаха, че един от акцентите трябва да бъде върху предотвратяване на насилието между деца, тъй като от всички случаи на насилие в училище само 5% са причинени от външни хора. Много важна в
това отношение е работата с родителите, както и подпомагането на самото семейство в отглеждането на децата.
Според Георги Апостолов от Националния център за безопасен интернет не се обръща достатъчно внимание на това, че в свободното си време малчуганите са в интернет, както и на факта, че медийната информационна среда предлага в огромни коли чества секс и насилие.
Друг сериозен проблем е, че след 2013 г. е прекратено подаването на информация за случаи на насилие от системата за закрила (Агенцията за социално подпомагане) и така страната ни не изпълнява задължението си да докладва тези данни на „Евростат“ и други международни институции.
Калоян Дамянов – съветник на министъра на образованието и науката, обяви, че МОН ще инвестира 1,5 млн. в охрана и видеонаблюдение на училищата. От 1 май т.г. спрените през 2013 г. мобилни екипи от психолози ще възстановят дейността си в 6 региона.
Гаранции за малките нарушители
Европейският парламент прие директива за въвеждане на процесуални гаранции за деца, въвлечени като заподозрени или обвиняеми в наказателно производство, за да се предотврати възможността за повторни нарушения. Тези деца се нуждаят от особено внимание, за да се съхрани потенциалът им за развитие и реинтеграция в обществото. Затова, ако към момента, когато става заподозрян или обвиняем, лицето е навършило 18 години, но престъплението е извършено, когато е било дете, държавите членки се насърчават да прилагат предвидените в директивата процесуални гаранции до навършване на 21 години. Децата трябва да получават информация относно основните аспекти, свързани с хода на производството.
Заподозрените или обвиняеми деца имат право на достъп до адвокат. В тези случаи държавите от ЕС осигуряват защитата им от адвокат, ако детето или носителят на родителска отговорност не са направили това. Страните предоставят и правна помощ, ако е необходимо, за да се гарантира, че на детето се оказва ефективна адвокатска защита. Поверителността на комуникацията между децата и техния адвокат е съществен елемент от един справедлив процес.
Освен това децата имат право да им бъде изготвена личностна характеристика, за да се установи какви са специалните им потребности от гледна точка на закрила, образование, обучение и социална интеграция, да се определи дали се нуждаят от специални мерки по време на наказателното производство. За да се гарантира личната им неприкосновеност, следва те да имат право и на медицински преглед. Трябва да се прави аудио визуа лен запис на разпитите на деца, тъй като те невинаги са в състояние да разбират за какво става дума.
Препоръчително е да се избягва задържа нето под стража на дете, преди съдът да е определил окончателно дали то е извършило престъплението. Компетентните органи винаги трябва да разглеждат алтернативни мерки на задържането под стража.
Страните от ЕС следва да насърчават децата да присъстват на съдебното производство по своето дело.
С директивата се предвиждат минимални правила, а отделните държави могат да ги разширят, за да осигурят по-висока степен на защита на децата.
Според българския евродепутат Емил Радев мерките, заложени в директивата, ще доведат до по-ясни и хармонизирани стандарти на наказателното производство спрямо деца. Той представи данни на Европейската комисия, според които 12% от всички наказателни производства в ЕС са свързани с деца. В същото време се наблюдават различни практики на производствата в държавите членки. Изключително важно постижение сред новите мерки е правото на индивидуална оценка. Радев е категоричен още и за важността на правото на адвокатска помощ. Приетата директива ще улесни взаимното признаване на съдебни решения и трансграничното полицейско сътрудничество, които са важни стъпки в създаването на общоевропейско съдебно пространство и общи правила за всички държави членки.
Източник: в. Аз Буки, автор: Зина Соколова
Снимка: freeimages.com