Положението в ЕС по отношение на заетостта и социалната област остава изключително тревожно през второто тримесечие на 2012 г., отчита доклад на Еврокомисията.
Изключително сериозна е безработицата сред младите хора. Въпреки че не се е увеличила през второто тримесечие, през юли за ЕС тя е била 22,5%. Дванадесет държави членки отчитат младежка безработица над 25%, а само три остават под 10%: Австрия, Германия и Нидерландия.
Неблагоприятните перспективи за младите хора вещаят все по-голям риск от трайна безработица и загуба на икономическа активност, както личи от нарастващия брой младежи, които нито работят, нито продължават своето образование и обучение.
Оказва се, че младите хора в България на възраст между 15 и 24 години имат най-незавидната позиция в Европейския съюз спрямо връстниците им по отношение на това дали имат работа или се образоват.
Според данните страната ни „води” по този показател, като близо 22% от всички младежи в посочената възрастова група не посещават училище или нямат работа. Плътно зад България е Италия, а след нея – Румъния.
На другия полюс е ситуацията с младите хора в Холандия, Люксембург и Дания, където в тази груба влизат под 7% от населението на възраст 15-25 г.
Бедността сред децата се превръща в проблем за все повече домакинства, тъй като трудовите доходи на родителите не са достатъчни, а домакинствата с деца не получават достатъчна подкрепа.
Процентът на децата, застрашени от бедност (след получаване на социални плащания), нараства от около 10 % в Дания и Финландия до над 20 % в Испания, Гърция, България, Португалия, Италия, Румъния, Латвия, Полша, Литва и Люксембург.
Размерът на детските надбавки, както и ефектът от тях се различават значително на територията на ЕС. Възможността да се осигурят грижи за децата на достъпни цени е изключително важен фактор, за да могат родителите и най-вече майките да ходят на работа.
източник: http://news.ibox.bg / Снимка: Стоян Георгиев