На 18 ноември 2015 г. се отбелязва Първият европейски ден за закрила на децата от сексуална експлоатация и сексуално насилие. Този нов Европейски ден има за цел:
- Да повиши обществената осведоменост за сексуалната експлоатация на деца и сексуалното насилие над деца, както и необходимостта от предотвратяването на такива актове;
- Да съдейства за провеждането на открито обсъждане за закрила на децата от сексуалната експлоатация и сексуално насилие и да подпомогне предотвратяването и елиминирането на стигматизацията на жертвите;
- Да подпомогне ратифицирането и прилагането на Конвенцията Ланзароте – един уникален законодателно-обвързващ инструмент, който задължава европейските държави да криминализират всички форми на сексуална злоупотреба с деца.
Като официален наблюдател в Комисията Ланзароте на Съвета на Европа, ЕСРАТ International приветства учредяването на новия Европейски ден и заявява подкрепата си към видеоклипа, посветен на повишаване на обществената осведоменост на децата. Всяко дете трябва да се чувства в безопасност при споделяне с някого, че е било жертва на сексуално насилие или експлоатация. Освен това, всяка подозрителна ситуация, свързана със сексуална експлоатация на дете, трябва да бъде съобщавана.
През последните 3 години групите на ECPAT от цяла Европа си сътрудничиха в един проект, имащ за цел да окуражава туристите и пътуващите, както и пътническата и туристическата индустрия, да бъдат бдителни и да докладват за ситуации, които биха могли да включват сексуална експлоатация на дете. Европейските граждани често пътуват и изследванията показват, че много пътуващи граждани са били свидетели на такива ситуации, но не са знаели как да съобщят за този инцидент. В отговор на това бе създадена Международна платформа за сигнализиране като част от споменатия проект, която да даде възможност на широката общественост да сигнализира за подобни ситуации онлайн. Платформата за сигнализиране е подкрепена от много полицейски служби и ЕВРОПОЛ.
Нещо повече, за да се подпомогнат туристическите и пътническите компании, които проявяват желание да дадат своя принос за укрепването на закрилата на децата чрез повишаване осведомеността на своите служители, ECPAT създаде и Сериозната игра като допълнение към тренингите, които бяха проведени от много групи на ECPAT. Сериозната игра на ECPAT е ефективна, интерактивна и забавна методология за представянето на темата пред професионалисти в туризма и студенти по туризъм. Тя е безплатна и е достъпна на www.ecpat-serious-game.eu на 8 езика: английски, френски, холандски, немски, испански, руски, полски и български.
Проектът Don’t look away! – Не отвръщай поглед встрани!, бе успешна европейска инициатива, но в рамките на проекта бе направено и едно изследване с местни партньори от пет бъдещи туристически дестинации в Африка (Гамбия, Кения, Мадагаскар, Сенегал и Южна Африка), където се забелязва повишаване на сексуалната експлоатация в туризма и пътуванията. Пълният текст на доклада е достъпен тук. Другите успехи на проекта Don’t look away! включват още организирането на няколко международни срещи за обмяна на опит и стратегии за справяне с проблема, както и една голяма кампания за популяризиране на Международната форма за сигнализиране на случаи на детска сексуална експлоатация във всички държави, участващи в европейската платформа.
Можете да съобщите за подозрителна ситуация в туризма и по време на пътуване, както и за случаи на детска сексуална експлоатация тук
За връзка с националната група на ЕСРАТ в България: www.ecpat-bg.org ;
[email protected] .
Снимка: freeimages.com