На 26 юли в хотел „Сентръл парк” в София се проведе първо заседание на Националния консултативен съвет към програма „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще”.
Лицензираната програма е насочена към млади родители, които очакват първото си дете. По нея работят медицински професионалисти – сестри и акушерки, които провеждат домашни посещения и осигуряват подкрепа, грижа и нови знания на бъдещите родители в целия период от бременността до навършване на 2 години на детето.
„Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще” е създадена преди 38 години от проф. Дейвид Олдс и нейната ефективност е доказана чрез множество контролирани проучвания в световен мащаб. В момента програмата се осъществява в Австралия, Англия, Канада, Норвегия, САЩ, Северна Ирландия, Холандия, Шотландия, като резултатите показват:
- По-добро пренатално здраве
- Успешен изход от бременността
- По-малък брой травми на децата от инциденти
- По-дълъг период до следващата бременност
- Повишен процент на трудова заетост сред майките
- По-добра готовност за училище
- До 15 годишна възраст: по-малка вероятност за въвличане в криминални дейности.
Програмата се отличава със значителна възръщаемост на инвестициите за правителствата (1:5,7 долара) и добро съотношение полза-цена в сравнение с други превантивни програми, насочени към семейства с бебета и малки деца. Положителният ефект върху посетените семейства продължава да се наблюдава 19 години след началната интервенция, за разлика от контролната група.
В момента програмата се осъществява в България в нейната подготвителна първа фаза, която включва превод и адаптация на разработените ръководства, пилотиране на Програмата и оценка на въздействието. Тръст за социална алтернатива е закупил лиценза за въвеждането на програмата в България и е възложил изпълнението на фондация „Здраве и социално развитие”.
Лицензът включва предоставяне на услугите на 200 семейства от екип от 10 медицински сестри и акушерки и 4 здравни медиатора. През август 2016 г. започва работата със 100 семейства от кв. Факултета в София в партньорство с II САГБАЛ „Шейново”.
По време на срещата, Мария Евгениева, програмен директор „Ранно детско развитие” към Тръста за социална алтернатива, и д-р Анета Попиванова, консултант към програмата, представиха основния напредък към момента: създадени партньорства, екипи, проведени обучения, превод и адаптация на материали. Роза Кръстева, клиничен лидер на програмата, представи какво предстои като следващи стъпки: стартиране на работата на терен, изграждане на информационна система, провеждане на надграждащи обучения, избор на второ пилотно място и провеждане на външна оценка.
Ключови моменти от дискусията по време на Консултативния съвет бяха предложенията за необходимостта от инвестиране в самата общност и модерни академични програми, насочени към специалисти от различни системи с оглед тяхното придобиване на нужните знания, умения и нагласи.
По отношение на хората, работещи с уязвими общности, имаше съгласие, че практиката на повечето организации, включително опита на Уницеф с патронажните сестри, показва, че по-важни са личните качества, отношението и професионализма, отколкото принадлежността към самата общност.
За повече информация за програмата и нейното пилотиране в програмата, може да се свържете с Мария Евгениева, програмен директор „Ранно детско развитие” към Тръста за социална алтернатива на [email protected].