Първа среща на Консултативния експертен съвет по проекти „Правата на децата и съда“ и „Развиване на центрове за права на децата в конфликт и контакт със закона“
На 31 март се проведе първата среща на Консултативен експертен съвет, сформиран от Национална мрежа за децата във връзка с планиране и прилагане на проектите „Развиване на центрове за права на децата в конфликт и в контакт със закона” и „Правата на децата и съда”.
Първият проект, „Развиване на центрове за права на децата в конфликт и в контакт със закона”, стартира от началото на месец март и цели изграждане на три Центъра за правата на децата в страната, плюс Къща на децата в София, и пилотиране на услуги, насочени към деца в конфликт и в контакт със закона. Продължителността му е три годни, а донор е фондация „Велукс”.
Специфичните цели на проекта са следните:
- Да развие и приложи на практика модели на услуги за деца в конфликт или контакт със закона;
- Да допринесе за промяна на обществените нагласи спрямо децата в конфликт със закона;
- Да подкрепи развитието на регионален подход на работа на Мрежа за децата и организациите – членове.
За целта ще се приложи интегриран подход, базиран на участието на всички заинтересовани страни в различните етапи на формиране и изпълнение на проекта. Специални усилия ще бъдат насочени към превантивни дейности с акцент върху насилието над деца, чрез предоставяне на услуги в общността, както и промяна на обществените нагласи чрез реализиране на кампании на местно, регионално и национално ниво.
Като първа дейност по проекта е планирано изготвяне на проучване на актуалната ситуация в страната по отношение съществуващите услуги и програми и оценка на нуждите от разкриване на нови и/или повишаване капацитета на съществуващите, което да информира конкретните услуги, които да бъдат развити като част от проекта.
Проектът предвижда да обедини и да стъпи на натрупания опит, знания и експертиза, за да се развият и приложат услуги, които гарантират правата на децата и младите хора, жертви или свидетели на престъпления, с поведенчески проблеми, в конфликт или в контакт със закона.
Вторият проект, „Правата на децата и съда”, е с финансиране от Европейската комисия и цели изготвянето на виртуална игра с младежка насоченост и образователна юридическа цел, която да илюстрира каква е съдебната система в държавите и юридическите процедури, които засягат децата в конфликт и в контакт със закона.
В рамките на проекта Национална мрежа за децата работи с 2 училища в България – 26 СОУ “Йордан Йовков“, София и СОУ „Нешо Бончев“, Панагюрище с по 1 клас ученици от 8 клас.
Основен фокус в изпълнението на проекта ще бъде допълнителното запознаване на учениците, участващи в проекта, с правата на децата, свързани с правосъдието, както и практическото им прилагане в България. Целта е да се осигури пълноценно включване на децата в разработването на играта чрез търсене на тяхното мнение и идеи. Предвижда се, крайният продукт – игра, свързана с правосъдието – ще бъде завършен до края на септември 2017 година и да достигне до многобройна аудитория от деца и младежи, както и от експерти заинтересовани от темата.
Участници в Консултативния експертен съвет (КЕС) са представители на различни заинтересовани страни: Министерството на правосъдието, Министерството на образованието, Министерството на вътрешните работи, Агенцията за социално подпомагане, Националното сдружение на общините, Държавната агенция за закрила на детето, УНИЦЕФ, Програма за развитие на съдебната система и Съюзът на съдиите. Основната роля на Съвета е да подкрепи планирането, изпълнението и наблюдението на проектите в съответствие с текущите реформи в областта на правосъдието за деца, Конвенцията за правата на детето и добрите европейски и международни практики. По време на срещата бяха представени основните параметри на проектите и планираните дейности за тяхното изпълнение.
Целта на двата проекта е да подкрепи на практика прилагането на реформата в правосъдието за деца, което да е съобразено с интересите и възрастта на децата и да им осигури необходимата грижа, щадящ процес и процедури.