От Международната организация на труда обявиха 2021 г. като година за премахване на детския труд. Тя ще бъде посветена на борбата за насърчаване на законодателни и практически действия за изкореняването му по целия свят, съобщиха от пресцентъра на КНСБ.
Решението е взето с приета единодушно резолюция на Общото събрание на ООН през 2019 г. Основният стремеж през тази година ще е правителствата да бъдат призовани да направят всичко необходимо за постигане на цел 8.7 от Целите на ООН за устойчиво развитие.
Цел 8.7 призовава държавите да предприемат незабавни и ефективни мерки за изкореняване на принудителния труд, прекратяване на съвременното робство и трафика на хора, и гарантиране на забраната и премахването на най-лошите форми на детски труд, включително набирането и използването на деца войници, както и да прекратят детския труд във всичките му форми до 2025 г.
Данните показват, че през последните две десетилетия има напредък – почти 100 милиона деца са освободени от труд, но 152 милиона все още полагат такъв.
Освен това напредъкът е неравномерен. Почти половината от детския труд е в Африка (72 милиона деца), следвана от Азия и страните от Тихоокеанския басейн (62 милиона). Седемдесет на сто от полагащите труд деца работят в селското стопанство, главно в натурално и търговско земеделие и животновъдство. Почти половината от всички тези деца са в професии или ситуации, приети за опасни за тяхното здраве и живот.
От МОТ отчитат, че пандемията COVID-19 е влошила ситуацията. Проблемът засяга едно на всеки 10 деца по света.
„Кризата COVID-19 задълбочи бедността на тези и без това уязвими групи от населението и може да върне с години назад напредъка в борбата срещу детския труд. Закриването на училища влоши ситуацията и милиони деца работят, за да допринесат за доходите на семейството. Пандемията също така направи жените, мъжете и децата по-уязвими от експлоатация“, посочват от организацията.
Официалният старт на Международната година ще бъде даден с виртуално събитие на 21 януари. Ще участват генералният директор на МОТ Гай Райдър, изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Форе, Нобеловият лауреат за мир Кайлаш Сатярти и активистът Амар Лал от Индия, който като дете е работел в каменна кариера и сега се бори срещу тези практики.
МОТ работи за премахването на детския труд през цялата си 100-годишна история. Една от първите конвенции, приети от нейните членове, е за минималната възраст в индустрията.
Източник: 24chasa.bg
Снимка: pixabay.com