Сдружение “Образование България 2030” представи резултатите от мониторинговия доклад за 2021 година “Образование в застой”. Основните изводи и ключовите препоръки от доклада разказа пред Българското национално радио Александра Мирчева, мениджър проекти в сдружението.
“В някои от сферите виждаме стагнация, в други тревожни тенденции, в трети има и напредък, но все пак остават актуални някои наши препоръки и възможности за подобрения. Образованието не остана незасегнато от пандемията. В доклада може да се види нашето мнение по въпроса, че пандемията само катализира някои от дълго нерешените проблеми в образованието. Сега виждаме на повърхността много по-ясно какво трябваше да свършим преди пандемията”, посочва Мирчева.
Преждевременно напусналите образователната система през 2020 година са 12,8%, което е едва с 0,1% по-ниско от данните през 2014 година. “Това е тревожно, защото равният достъп до качествено образование е един от най-важните проблеми, който трябва да решим в образованието. Нашите препоръки са в посока на това, че трябва да бъдат адресирани някои социални и здравни финансови въпроси. И ми се струва релевантно да се постави началото на процес на формулиране на интегрирани между секторни политики”, казва още Александра Мирчева.
Сдружението препоръчва очакванията към резултатите от обучението да бъдат фокусирани към компетентности, а не към измерване на единствено на знанията, каквато е целта на външните оценявания и матурите. Според тях промяна във формата на тези изпити ще спомогне резултатите на учениците да бъдат насочени и обвързани с реалния живот.
По отношение на инвестициите в образованието докладът отбелязва положителна тенденция – през последните години средствата за образование се увеличават. През 2021 г. те достигнаха най-високата си стойност, като процент от БВП – 4,5%.
“В момента виждаме в много програми отчитане на количествени бройки – брой обучени учители, брой проведени обучения, но е много по-важно да виждаме какъв е ефектът, който произвеждат някои от политиките, към които се насочват финансови средства”, подчертава Мирчева.
Образование България 2030 е сдружение с нестопанска цел, което обединяваме организации от гражданския, частния и публичния сектор за обща и дългосрочна визия за качествено образование в България до 2030 г. През 2015 г. заедно с широк кръг съмишленици сдружението дефинира високи цели за развитието на българското образование. От тогава насам ангажираме гражданите и политически отговорните лица да работят заедно за тяхното постигане. Напредъкът по целите се проследява от ежегоден мониторингов доклад.
Изночник: bnr.bg
Снимка: unsplash.com