С ден на отворените врати официално беше отворен първият украински образователен център в София. Той функционира от 15 септември и цели да осигури достъп до образование на разселени деца. Центърът дава възможност на деца, бягащи от войната в Украйна, да учат по украинската програма, в режим на домашно обучение, но във физически класни стаи, с помощта на украински учители.
Инициативата е на екипа на Ситуационен център „Отворени врати“, който няколко месеца търси най-адекватните варианти за осигуряване на алтернативен достъп до образование, който да се доближава до реална учебна среда.
„За много украински родители, да запишат децата си в българско училище е равностойно на това да приемат, че няма надежда някога да се върнат вкъщи. Освен това, разликите в учебната програма, езиковата бариера, крехкото емоционално състояние вследствие на травмата, нанесена от войната и преселването, са огромни препятствия на пътя на украинските деца към образованието в България“, сподели Йоана Бещюк – координатор комуникации. Тя допълни, че ако украинските деца учат онлайн от вкъщи, това лишава майките им от възможността да работят, за да издържат децата и себе си. Освен това голяма част от тях не разполагат с нужните за целта лаптоп или таблет. Не на последно място, ако учат от вкъщи, те остават без възможност за социализация.
Украинският образователен хъб в София предлага обучение в целодневен режим, като в допълнение са включени уроци по български език и култура. Центърът се намира на бул. „Сливница“ №188 и разполага с 10 класни стаи. В него могат да учат 100 – 200 украински ученици, които по различни причини няма да могат да влязат в български училища или за тях е по-подходящо да учат в украинска атмосфера.
Центърът работи в партньорство с няколко училища в София, дългосрочен проект е българо-украинско средно училище. Финансира се от дарители и от самите родители.
В момента по официални данни в България има около 40 000 украински деца, няма конкретни данни колко са в училищна възраст. „Бихме устроили по един такъв център във всеки град, но не можем да го направим сами. Силите ни засега стигат само за София, ” казва Йоана Бещюк.
Все още Центърът се нуждае от базисно оборудване. Всеки, който желае да помогне, може да пише на: [email protected] или да се свърже на тел. 0884013786 – Йоана Бещюк.