До 31 януари 2022 г. е отворено кандидатстването за включване в Списъка на иновативните училища за учебната 2022/2023 г., както и за иновативните училища, които ще подават нов проект или разширяват обхвата на вече съществуваща иновация, както и по чл.70, ал.5 от Наредба №9.
Право да кандидатстват имат неспециализираните държавни, общински и частни училища и специализираните училища по чл. 39, ал. 2, т. 1, 2 и 3 от Закона за предучилищното и училищното образование.
Целта на програмата за иновации в средното образование е създаване на мрежа от иновативни училища в България. Мрежата от иновативни училища осигурява ясна и стратегическа посока, която променя фундаментално начина, по който България ще подготви училищата за XXI век.
Иновативните училища са модел за изграждане на нова образователна парадигма, чрез която учениците ще подобрят образователните си резултати и ще повишат критичното мислене и творчество чрез иновативни образователни процеси, методи на преподаване, училищно лидерство и учебни стратегии.
Избраните училища трябва да създадат, развият и споделят материали, така че другите училища да могат да научат за съответната иновация и за стъпките, които трябва да предприемат, за да я мултиплицират и/или адаптират.
Всяко училище кандидатства само с един проект за иновации, в който може да включва множество елементи и видове иновации. Училищните проекти трябва да бъдат предварително одобрени от Педагогическия съвет и от родителите на учениците, които ще бъдат включени в иновацията. Всеки проект ще бъде разгледан от членовете на Комисията за иновативните училища към министъра на образованието и науката.
Ако училището е вписано в Списъка на иновативните училища в страната може:
- да подаде проект по реда на чл.71, ал.1, ако иновацията приключва 2020/2021 учебна година (попълва се електронен формуляр за нов проект за иновация). Училище, което е вписано в Списъка на иновативните училища четири поредни години, без значение от направените разщирения, подава нов проект за иновация;
- да подаде по реда на чл.70, ал. 5 от Наредба № 9 допълнение към проект за иновация по отношение на организацията на обучението, свързана със съчетаване на присъствено и синхронно обучение от разстояние в електронна среда (попълва се електронен формуляр за иновация по чл. 70, ал. 5 от Наредба № 9). Срокът е в рамките на срока на основната иновация;
- да подаде информация за променени обстоятелства при изпълнение на училищния иновативен проект, свързани с разширение на обхвата на учениците, квалификацията на учителите и други, в срока за неговото изпълнение, като прилагат протокол с решение от педагогическия съвет и декларации за съгласие от родителите (попълва се електронен формуляр за разширение на обхвата).
Всички електронни формуляри се попълват на онлайн на адрес ischools.bg до 31 януари 2022 година.
Източник: amalipe.bg
Снимка: pixabay.com