Как да спасим Националния център за безопасен интернет? – това попитахме вчера от Национална мрежа за децата заедно с УНИЦЕФ, Асоциация Родители и фондация ПИК на среща с представители на държавните институции, политическите партии, бизнеса и гражданските организации.
Три причини, поради които Националният център за безопасен интернет ТРЯБВА да бъде спасен:
- Едно на всеки седем деца в България е жертва на онлайн насилие и тормоз. (УНИЦЕФ, 2020)
- Националният център изпълнява държавния ангажимент на България – държавата е длъжна да работи за безопасността на децата онлайн по международното и национално законодателство. Центърът има дори разписани задължения в Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата над деца.
- За 2021 НЦБИ е посрещнал близо 16 000 сигнала от деца, родители и професионалисти. За сравнение, сигналите за онлайн насилие на държавната телефонна линия за деца са 2. Сигналите, които НЦБИ посреща годишно, са над десет пъти повече от всички сигнали за насилие, получавани от отделите за закрила на детето. За 2020 година Центърът е получил два пъти повече сигнали за онлайн насилие над деца от предходната година.
НЦБИ е единствената структура, която насочва сигналите и прави връзка между отговорните институции, която е разпозната от децата, родителите и професионалистите. Ако държавата не поеме ангажимента си да осигури устойчивост, Центърът ще трябва да затвори линиите от януари 2023. Това ще остави 16 000 случая на деца, жертви на онлайн насилие и тормоз, без помощ.
На срещата бяха намерени поне три начина, по които Центърът може да бъде спасен. Предстои да видим дали държавните институции ще поемат ангажимента си и ще осигурят устойчивостта на Центъра.