Национална мрежа за децата получи официален отговор от редакторския екип на “Предаването” по повод отовреното писмо, което изпратихме във връзка с грубото нарушаване на правата на дете по време на интервю в него. Редакторската позиция също е публикувана на сайта lentata.com. В тази връзка ние изпратихме писмо до екипа на “Предаването”.
Изх.№0188/16.10.2014
ДО
РЕДАКТОРСКИЯ ЕКИП НА “ПРЕДАВАНЕТО” НА ТВ7
НАДЯ ТЕОДОСИЕВА
СИМОНА МИЛКОВА
ЕВА ИСТАТКОВА
АДРИАНА АВРАМОВА
Копие до
ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР
НА TВ7
ЕМИЛ КОШЛУКОВ
Уважаеми госпожи,
Благодарим ви за представената позиция и разбираме възмущението от нашето отворено писмо по повод излъченият материал в „Предаването“ на изнасиленото осем годишно дете. Не е лесен изборът, който ние сме взели да дадем ясна и недвусмислена обратна връзка към една уважавана телевизия защо е недопустимо в ефир да се показва и разпитва дете преживяло сексуално насилие.
Ние не се противопоставяме на журналистическите разследвания, свързани със сексуалната злоупотреба спрямо децата, а напротив считаме че ролята на медиите е много важна и необходима. Нещо повече медиите са тези които дават трибуната на онеправданите и изстрадалите хора. Ние като неправителствени организации работим за същата кауза и затова считаме медиите за наши съюзници и поддръжници в борбата с неправдата. В същото време обаче е неморално, неетично и непрофесионално да се показва лика на дете, което е преживяло сексуално насилие, а още по-шокиращо е то да бъде разпитвано в ефир за случилото се. Подобни журналистически материали и похвати отдавна са заклеймени и отречени от световната журналистическа общност.
Ние като граждански организации се борим разпитванията на деца преживели насилие в съдебната и досъдебната фаза да става само веднъж в специализирани стаи и със специалист, който е подготвен за тази цел. По време на разпита да има запис, който да бъде приеман, като доказателство. В страната организациите членове на Националната мрежа за децата са изградили 24 такива стаи и се стремим да хуманизираме разпитите на децата, тъй като на този етап те се разпитват по 7-8 пъти и детето жертва на престъпление преживява тази травма многократно. В този контекст разбирате, колко е недопустимо журналисти да правят разпити на публично място. Разкриването на идентичността на детето, преживяло сексуална злоупотреба, като име, снимки и видео материали е недопустимо в журналистическата практика.
Във вашия отговор до нас вие поставяте въпроси, кои сме ние и какво правим, като неправителствени организации. Надявам се да ви дам изчерпателен отговор на тези въпроси. На първо място Националната мрежа за децата е организация която обединява 124 организации в страната, които ежедневно работят с деца и семейства. Голяма част от организациите работят в най-тежките региони на страната и с изключително трудни житейски съдби на деца. През изминалата година организациите от Мрежата за децата са работили с 80 940 деца в цялата страна, включително и деца които са преживели сексуална злоупотреба от възрастни. В момента в кризисните центрове, където работят тези неправителствени организации са препълнени с деца жертва на различни видове насилие и повярвайте това не е лека работа. Отново през изминалата година в мрежата за децата са работили със 7331 семейства и са им помагали в различни ситуации. Това се прави от над 2 200 доброволци и над 1 600 специалисти, социални работници, психолози, педагози и пр. През изминалата година организациите членове на Националната мрежа за децата са обучили 5584 професионалисти за работа с деца и семейства. Представяйки всички тези факти бихме искали да ви обърнем внимание, че ние не просто сме защитници на правата на децата, но сме и практици, които ежедневно работим с най-тежките случаи на детското страдание в България.
С настоящото писмо бихме искали да ви призовем да премахнете снимката на детето в публикуваната от вас статия на уебстраница lentata.com, тъй като това отново е недопустимо и неетично. Настояваме това да стане възможно най-скоро, тъй като ние сме задължени да алармираме отново Националния съвет за саморегулация и другите органи, работещи в областта на журналистическата етика.
Накрая бихме искали да ви предложим да направим работна среща, в която да бъдат изяснени всички различия в нашите виждания и да продължим да работим, защото страданието и проблемите на децата и семействата в България са много, а ние като граждански организации и медии сме призвани да работим по тях.
С уважение,
Георги Богданов
Изпълнителен директор
на Национална мрежа за децата
Снимка: freeimages.com/Batreh