Светът отбелязва на 10 декември Международния ден за правата на човека. Подписаната на тази дата през 1948 г. Всеобща декларация за правата на човека е един от най-важните документи на Организацията на обединените нации след края на Втората световна война. Основната част на Декларацията конституира правото на живот и отхвърлянето на робството; съдържа индивидуалните политически и граждански права; отнася се до свободата на религията, убежденията и изразяването; записани са социални, икономически и културни права.
Поемайки инициативата от Всеобщата декларация, Съветът на Европа създава Конвенция за защита на човешките права и основните свободи. Тя гарантира правото на живот, свобода и сигурност, както и справедлив процес, гласуване и кандидатстване на избори, свободата на мисълта и религията, свободно изразяване. С Конвенцията се забраняват изтезанията и смъртното наказание, както и нечовешкото или унизително отнасяне към хората.
През 1950 г. ООН обявява 10 декември за Международен ден за правата на човека. Днес, 70 години по-късно, тази дата се чества по цял свят с различни инициативи, които имат за цел да повишат познанията и разбирането за човешките права и тяхната защита.
В приетата през 1991 г. Конституция на България се залагат най-важните европейски стандарти в защита на правата на гражданите. България е ратифицирала и всички основни международни конвенции, свързани с човешките права и свободи.
Тази година Международният ден ще мине под знака на младите хора. В София събитието ще бъде отбелязано с Ден на отворените врати в институцията на омбудсмана. Студенти-юристи от СУ, УНСС, НБУ и ЮЗУ с интерес към правозащитната тема ще имат възможността да се запознаят на място с работата на омбудсмана по сектори, както и да зададат своите въпроси. Целта е студентите да придобият по-ясна представа за важността да зачитат и отстояват правата и свободите на гражданите, което ще им бъде изключително полезно в бъдещата им работа като юристи.
Състоянието на правата на човека бележи цялостно влошаване през 2018 г., става ясно от доклада на най-голямата и най-стара правозащитна организация у нас, Български хелзинкски комитет. Документът отчита безпрецедентно нисък институционален капацитет за работа по подобряване състоянието на правата на човека, целенасочено развитие на политическия дискурс в националистическа и ксенофобска пропаганда, и липса на адекватен отпор от страна на съдебната власт на противоречащите на принципите на правовата държава действия от страна на институции, организации и отделни личности. Това е логично развитие на тенденцията, формирана през предходните две години с включването на националистически формации в управлението на страната и цялостен завой в посока отричане на базисни човешки права от представителите на водещите политически формации.
Снимка: pixabay.com