На 20 ноември отбелязваме 30 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето.
България подписва Конвенцията на 1 юни 1990 г. и я ратифицира с решение на VII-то Велико народно събрание от 11 април 1991 г. Почти 30 години идеите на този ключов документ се прилагат и у нас заедно с демократичните промени.
По повод 30 – годишнината от приемането на документа, ДАЗД валидира първата по рода си тематична марка. „Изказвам почит и уважение към всички, чиито усилия в годините са насочени към спазването на правата на децата и осигуряването на благополучието на детето и семейството. Много е направено, но и много предстои. Трябва да превърнем България в още по-добро място за живеене за децата и семействата“, каза Елеонора Лилова, председател на ДАЗД.
В глобален план УНИЦЕФ лансира инициативата GoBlue в подкрепа правата на децата. Ключови сгради в различни държави ще се включат в инициативата. НДК, наред с Емпайър Стейт Билдинг, Тадж Махал, операта в Сидни и много други, ще бъде осветен в синьо между 18:00 и 22:00 часа в подкрепа на каузата за правата на децата.
На 20 ноември УНИЦЕФ организира Национален форум „С очи за всички“, посветен на включването на децата и младежите с увреждания. Форумът е кулминация на националната кампания, организирана от Детския фонд на ООН и най-големите родителски и граждански организации, работещи с деца и млади хора с увреждания. Събитието ще събере деца и младежи, родители, представители на парламента, правителството, местните власти, гражданското общество, научните среди, частния сектор и медиите. Форумът ще даде възможност на участниците да обсъдят постиженията и добрите практики и в същото време ще очертае оставащите бариери пред пълното социално включване на децата и младите хора с увреждания.
На 20 ноември Европейският парламент ще организира конференция на високо равнище, за да отбележи 30-годишнината от Конвенцията за правата на детето. Конференцията в Брюксел ще разгледа напредъка, постигнат през последните три десетилетия, и ще отразява предизвикателствата, пред които са изправени децата и младежите в съвременния свят.
„Днешните деца сте изправени пред нови предизвикателства и глобални промени, които вашите родители не биха могли да си представят. Климатът ни се променя до неузнаваемост. Неравенството се задълбочава. Технологиите преобразяват начина, по който възприемаме света. Все повече семейства мигрират. Детството се е променило и ние трябва да съобразим подходите си с него“. Това обяви изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Фор в отворено писмо, което е част от отбелязването на 30-годишнината на Конвенцията за правата на детето.
Писмото очертава 8 основни предизвикателства пред децата в света: продължителните конфликти; замърсяването и климатичната криза; влошаването на психичното здраве; масовата миграция и движението на населението; липсата на гражданство; новите умения за работата на бъдещето; правата за защита на личните данни в онлайн пространството и невярната информация в интернет.
Фор отбелязва, че броят на страните с конфликти е най-високият от приемането на Конвенцията за правата на детето през 1989 г. досега, като 1 от всеки 4 деца живее в страна, засегната от ожесточени боеве или бедствия.
Във връзка с климатичните промени писмото предупреждава, че децата вече трябва да се борят с необузданото унищожаване на планетата и глобалната климатична криза, която има потенциала да подкопае повечето от постигнатите успехи от гледна точка на оцеляването на децата и развитието през последните 30 години.
Увеличаването на екстремните климатични условия и замърсения въздух, продължителната суша и внезапните наводнения са част от тази криза и диспропорционално засягат най-бедните и най-уязвимите деца.
Писмото изразява и безпокойство, че мнозинството от децата ще израснат като част от дигитална среда, наситена с невярна онлайн информация. Например т.н. технология на „дълбоки фалшификати“ използва изкуствен интелект, за да създаде сравнително лесно убедителни фалшификати с аудио- и видеосъдържание. Писмото предупреждава, че онлайн среда, в която истината може да стане неразличима от измислицата, има потенциала напълно да подкопае доверието в институциите и източниците на информация, и може да подмени демократичния дебат, нагласите на гласоподавателите, както и да посее съмнение за други етнически, религиозни или социални групи.
Хенриета Фор предупреждава също, че невярната онлайн информация вече прави децата уязвими към съблазняване със сексуални цели, малтретиране и други форми на експлоатация.
Писмото отбелязва, че психичните заболявания сред младежите се увеличават в годините след приемането на Конвенцията за правата на детето и в момента депресията е сред водещите причини за неработоспособността сред младите хора. То призовава подходящата превенция и терапевтичното лечение и рехабилитация на деца и младежи, засегнати от психични проблеми, да бъде приоритет, а стигмата и табуто около психичните заболявания да бъдат разбити, така че засегнатите да търсят лечение и да получават подкрепа.
Вижте Конвенцията, адаптирана за деца