От Здравното министерство работят по сформирането на екипи от лекари, които да осигуряват нужната специфична помощ по области за децата с хронични заболявания и увреждания. Мярката трябва да стане факт до края на годината и ще засегне хиляди малки пациенти с церебрална парализа, диабет и епилепсия, информира Би Ти Ви.
1401 са общо педиатрите в България. На един от тях се пада лечението на средно 688 деца. Детските гастро-ентеролози обаче са общо 9 за цялата страна. На пръсти се броят и детските нефролози и онколози.
От години Национална мрежа за децата е застъпва за изграждането на многопрофилна педиатрична болница в България. В срещи с Министерство на здравеопазването ние сме обръщали внимание на тежките регионални диспропорции в достъпа до медицинска помощ. Голяма част от средствата за медицинска помощ се разпределят в градовете София, Пловдив и Варна, като се регистрират разлики над 8 пъти в парите за медицинска помощ на човек от населението.
В този контекст ние препоръчваме осигуряване на финансови и други стимули, които реално да доведат до намаляване на незаетите лекарски практики и до улесняване на функционирането на мобилни структури от съседни практики. Необходимо е трудно достъпните и отдалечени населени места да бъдат приоритет пи реализирането на Националната здравна стратегия и Стратегия за модернизация на спешната помощ в България.
Друг основен проблем, който се откроява е липсата на лекари, които искат да наследят практикуващите детски специалисти, защото към специалностите няма голям интерес.
„Винаги стимулите са свързани с кариерно развитие и с финансово развитие на съответните кадри и просто младите ми колеги не виждат възможности в тези специалности”, казва Радислав Наков от гражданската инициатива „Млади лекари за ново здравеопазване”.
Източник: btvnovinite.bg
Снимка: rgbstock.com/lusi