Започна подаването на декларации за данъчните облекчения за деца. Размерът на облекчението зависи от броя на децата – до 450 лева за едно дете, до 900 – за две и до 1350 за три и повече деца. Облекчението за отглеждане на едно дете с увреждания е 900 лв.
Право на данъчно облекчение за отглеждане на деца през 2021 година имат всички родители, които са били на трудови доходи и върху тях са плащали годишни данъци. Нямат право на тази подкрепа всички онези, които не са плащали налози, както и едноличните търговци, които са били на патентен данък или тези, които са получавали само майчинство. Условие за ползване на отстъпката е кандидатстващите да нямат непогасени задължения към бюджета.
Първото условие е децата да са родени или навършили пълнолетие 2021 година Второто условие е родителите да нямат неплатени задължения към държавата – данъци, осигурителни вноски или глоби, допълни той.
Има два начина родителите да кандидатстват за данъчното облекчение – или през работодател, или чрез годишната данъчна декларация.
“Първият начин е по-бърз, защото от 30 ноември до 31 декември се подава декларацията пред работодател по трудов договор, а той от своя страна до края на януари прави изчисленията и възстановява данъка. При НАП опцията е по-бавна дотолкова, доколкото най-рано данъчна декларация може да се подаде от 10 януари до 3 май 2022 година и практически данъкът се възстановява след проверка в едномесечен срок”, заяви Росен Бъчваров, комуникационен директор на НАП.
Бизнесът негодува, че ако работниците масово решат да ползват данъчното облекчение през работодателите фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи, с които ще кредитират държавния бюджет.
“През 2021 година данъчните облекчения за деца са увеличени над 20 пъти. Много от работодателите, като малки и средни предприятия, които са особено затруднени от повишените цени на тока, от намалените приходи в следствие на ограничаване дейността от пандемията, ще трябва да плащат тези данъчни облекчения на работниците и то в такъв кратък срок, като това може да създаде ликвидни проблеми в самите фирми и предприятия и ще се създаде затруднение във финансирането на тези облекчения”, допълни Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал.
От НАП не се съгласиха с аргументите на бизнеса.
“Механизмът на ползване през работодател е следният, когато хората, искащи данъчното облекчение го поискат, работодателят приспада дължимия от него данък. Тоест той възстановява на физическите лица данъка и не плаща към бюджета, респективно към НАП”, каза още Росен Бъчваров, комуникационен директор на НАП.
Декларацията за данъчното облекчение може да се изтегли от страницата на НАП.
Източник: bntnews.bg
Снимка: pixabay.com