„Океанът е просто едно множество от малки капки. Един изграден и цялостен човек, не може да остане безразличен към страданието. А когато твоите индивидуални възможности се комбинират и умножат с тези на всички други отговорни и инициативни хора, чувстващи се граждани – това е сериозна сила, която може да помага“, споделя Орлин Милчев от 2&200podcast в разговор за дарителската кампания „Заедно за децата на Украйна“.
Разкажете ни малко повече за себе си.
Казвам се Орлин Милчев, по професия съм кино режисьор, автор и водещ на 2&200podcast. Познат съм и на родните хип хоп фенове с близо 10 музикални албума за последните 15 години.
От къде научихте за нашата дарителска кампания и защо решихте да станете дарител?
Покрай нашия подкаст, в контекста на възможности за помощ на Украйна. В последствие, видях, че много хора, които ценя високо и имам честта да познавам са част от нея, което ми даде ясен знак за легитимността и конкретните действия на кампанията.
От колко време познавате Националната мрежа за децата и какво ви прави впечатление в дейността ни?
От няколко месеца, но това, което виждам ми дава много надежда и увереност в хората и силата им да правят добро, да са активни и да намират начин да помогнат на нуждаещите се. Харесвам и ясния отчет на практическата помощ, като резултат от даренията.
Изминалите 4 месеца бяха силно наситени с дарителски и доброволчески инициативи във връзка с кризата в Украйна. Какво е от решаващо значение вас, когато избирате кампаниите, които да подкрепите?
Легитимността. В България често се случва дарителството да става повод за измами, което ме отвращава като идея, но съществува. Другото важно нещо е, до кого и по какъв начин помощта достига. В случая и двата ми критерия са напълно покрити и това ми дава спокойствие и яснота. Интернет даде възможност по много лесен начин да се събират дарения и това е страхотно, важното е обаче хората да бъдат убедени къде и как се използва тяхната помощ, защото живота в България ни е направил скептични към всичко, което има благородна кауза.
Как според вас дарителството помага на гражданските организации?
Смятам, че да наричаш себе си гражданин, трябва освен с правата ти, да се свързва най-вече и с отговорностите ти. Още от древна Гърция, гражданин значи изграден човек, който има правото да решава важни и трудни въпроси, човек на морала. Един изграден и цялостен човек, не може да остане безразличен към страданието, а гражданските организации са най-естествения и пряк път, да допринесеш с нещо то да се намали. А когато твоите индивидуални възможности се комбинират и умножат с тези на всички други отговорни и инициативни хора, чувстващи се граждани – това е сериозна сила, която може да помага.
Защо според вас е важно да се дарява за каузи, свързани със застъпничество за правата на децата?
Мисля, че на всеки нормален човек е ясно, че при един конфликт децата са най-невинните жертви, най-силно усещат страданието и най-категорично чувстват разпадащия се около тях свят – дом, семейство, сигурност. Едновременно с това те са най-често са пренебрегвани и някак странно, забравени на фона на големи събития. Като кино режисьор се сещам десетки примери на филми изследващи ужасяващи събития през очите на едно дете и съм наясно, колко е важно да се направи всичко възможно да запазим съзнанието му от ада на войната. Такъв отпечатък би бил фатален и за психиката и за бъдещето му.
Какво бихте казали на тези които даряват за деца и на тези които все още никога не са били дарители?
Дарителството е нещо много лично, вярвам, че много хора в България имат желание, но нямат възможност да го правят. Хубавото е, че вече има много и различни пътища това да се случва. Едно малко дарение може да промени нечий живот, убеден съм в това. Нека не бъдем безразлични, нека помогнем кой колкото може, в наше време има лесни и достъпни начини. Призовавам всички, които не са опитвали, да го направят – гарантирам, че един глас вътре във вас ще ви прошепне, че сте постъпили правилно и че има смисъл. Океанът е просто едно множество от малки капки.
Бъди част от нас, стани месечен дарител на nmd.bg/dari