На 16 февруари 2022 г., на редовно заседание на Министерски съвет бе конституиран Съветът за развитие на гражданското общество (СРГО). Председател на Съвета ще бъде вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова.
През 2018 година Законът за юридическите лица с нестопанска цел е променен по инициатива на гражданските организации и след широки обществени дискусии с различни техни представители. В него се вписва създаването на Съвет за развитие на гражданското общество (СРГО), който да подпомага държавата за разработване и провеждане на политики за подкрепа на развитието на гражданското общество. Въпреки това от тогава до днес този Съвет не бе конституиран, въпреки че е изработен правилник за дейността му и са проведени електронни избори за излъчване на представители.
„В България съществува една изключително активна гражданска, доброволческа и дарителска инфраструктура. Там има голям потенциал и добавена стойност в различни важни и обществени сфери. Държавата е длъжник на тези организации – искаме да си създадем форми за ефективен диалог и сътрудничество и този Съвет ще е една от платформите за това.“, коментира заместник министър-председателят по ефективно управление Калина Константинова, която застава начело на СРГО.
„Във времена на кризи и редица предизвикателства сме длъжни да използваме целия наличен потенциал – експертен, идеен, човешки. За съжаление, Съветът е следвало да започне работа още преди две години и е жалко, че това не се е случило, защото много граждански организации и доброволци работиха на терен на първа линия в подкрепа на хора, болници и институции за справяне с последствията от ковид кризата. Със сигурност, ако Съветът тогава функционираше, сътрудничество между институции и гражданско общество е щял да бъде по-ефективен.“, коментира по време на заседанието на Министерски съвет вицепремиерът Калина Константинова.
Сред приоритетите на новия Съвет ще бъдат придвижването на закона за доброволчеството, който вече много години само се обсъжда, но не се приема; създаването на адекватен публичен модел за финансиране на гражданските организации, така че да имат възможност да разширят обхвата на подкрепата си към хората; създаване на модел за споделяне на експертните знания в сектора, защото гражданските организации разработват редица качествени проучвания и препоръки, които твърде често не достигат до институциите.
Критериите за членуващите организации са разписани в Правилник за организацията и дейността на съвета за развитие на гражданското общество. Допустими кандидати за членове в Съвета са юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза, с поне 5 години опит в извършването на дейности (проекти, инициативи, кампании и др.) в подкрепа на развитието на гражданско общество и гражданското участие.
2. Български дарителски форум
3. Фондация “Работилница за граждански инициативи”
4. Фондация “Светът на Мария”
5. Фондация “Български фонд за жените”
6. Сдружение “Асоциация на европейските журналисти-България”
7. Фондация “Заедно в час”
8. Сдружение “Български червен кръст”
9. Фондация “Български хелзинкски комитет”
10. Фондация “За нашите деца”
11. Асоциация на парковете в България
12. Българска асоциация за алтернативен туризъм
13. Фондация “Карин дом”
14. Сдружение “Еквилибриум”
Графика: Министерски съвет