Skip links

Опиянени тийнейджъри

През последните 10 години броят на пиещите младежи в България е скочил три пъти, а на момичетата се е увеличил шест пъти. Стряскащата статистика едва ли ще изненада хората, които живеят близо до училищата, особено в големите градове, и които всеки ден стават свидетели на групичките тинейджъри в градинките, надигащи без никакво притеснение бутилките с бира. На тази възраст не се пие за удоволствие (бавно и умерено), а се налива. Понякога алкохолът се смесва с наркотици, което е още по-опасно.

По пет ракии на ден

Изводите са от изследване на Националния център по наркоманиите, което показва, че между 15 и 25 хил. ученици пият по пет ракии на ден. Става дума за около 6% от децата на възраст от 13 до 18 години. Над 80% от тийнейджърите са се напивали поне веднъж, преди да влязат в гимназията. Обикновено вкусът на алкохола се усеща за пръв път на 13 -15 години, но някои от децата го пробват и на 12 години, което означава, че най-вероятно родителите са им разрешили да изпият първата чашка. Според същото изследване 5% от гимназистите пият всеки ден, и то по 2.5 л бира, 1 л вино или по 250 г ракия. В големите градове се пие значително повече, като около 20% от децата в горния курс са признали, че на последния купон са изпили повече от 300 г концентрат.

Експертите обясняват, че въздействието на алкохола върху децата е пагубно, защото организмът им не може да го преработи лесно. Затова, ако едно дете започне да употребява алкохол на 10-годишна възраст например, само след 6 месеца то ще стане зависимо от него, докато възрастен човек ще се пристрасти след 10-12 години.

Модерно – водка в бутилка бира

Алкохолният проблем наистина се увеличава, особено сред децата и младежите, обясни доц. Соня Тотева, директор на Държавната психиатрична болница за лечение на алкохолизъм и наркомании в Суходол. Според нея в момента е модерно учениците да изсипват 100-200 мл водка в двулитрова бутилка бира и да я изпиват през междучастието. Този тип пиене е много опасно за децата, но се налага не само в България, а и в световен мащаб, допълни доц. Тотева.

Според нея е много важен личният пример на родителите, защото традициите в семейството се пренасят и върху децата. “Според Европейската комисия има допустими норми за консумация на спиртни напитки. Те са 20 мл абсолютен алкохол за жените, което означава 1-2 чаши вино (50 мл концентрат или бутилка бира) най-много 2-3 пъти в седмицата. За мъжете нормата е по-висока – 40 мл абсолютен алкохол, което се равнява на бутилка вино (50-100 мл високоградусова напитка или 1-2 бири).

Когато чуят тези числа, българите обикновено се спукват от смях”, каза Тотева. А редовното пиене води до соматични, неврологични и психични усложнения, организмът се инвалидизира. Около 6% от хората, които редовно употребяват алкохол, губят контрол и се превръщат в алкохолици.

Причините – подражание и желание за изява

Според лекарите причините децата да посегнат към чашката са много. Основните са

подражание на по-големите и желание да изпъкнат в групата. Самите тийнейджъри определят като основни причини лошата среда (компанията), следвана от любопитството, желанието за изява пред останалите и неразбирателството в семейството. Данните са от проучване, проведено от социологическата агенция “Прагматика” по поръчка на Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ).

В това изследване учениците са разделени на две групи – от 13 до 15 години и от 16 до 18 години, като по-малките смятат, че здравето им е застрашено най-вече от пушенето и пиенето, докато за големите най-наболелите проблеми са свързани с насилието и наркотиците, обясни д-р Стефанка Шпангенберг, завеждащ-секция “Детско и училищно здравеопазване” в НЦООЗ. Затова според нея малките и големите трябва да учат в различни смени, за да се намали негативното влияние на по-големите. В изследването учениците от Първа и Втора английски гимназии в София казват, че много често, когато имат свободен час или в междучастието, пушат и пият. Те нямат усещането, че вършат нещо лошо, за което трябва да бъдат наказани, обясни д-р Шпангенберг.

Здравословен начин на живот

“Лекарите са категорични, че за да се намали пиенето у нас, трябва да се работи много за информираността на младите хора. Да се убедят, че трябва да спортуват и да не употребяват алкохол и наркотици, ако искат да са здрави, умни и да имат кариера. Когато едно дете има своите допълнителни занимания, то обикновено не пие, не пуши и не посяга към дрогата”, смята доц. Тотева. Д-р Шпангенберг също е убедена, че децата трябва да бъдат запознати подробно за опасностите от алкохола, като за целта трябва да има часове за здравословния начин на живот в училище.

Според нея трябва да се търсят по-атрактивни начини, за да се информират децата: “Една ученичка ми каза, че са им показали снимки на бял дроб на пушач и на въздържател. Това е оказало по-сериозно въздействие върху децата.”

Важен е и личният пример на родителите, важни са ценностите, които се утвърждават в обществото. Децата са объркани, в този период се градят личността, мирогледът им, а ние невинаги ги учим на нещо добро, коментира д-р Шпангенберг. И даде пример с момче, което директно е заявило как иска да стане мутра, защото те разполагат с пари, карат скъпи коли, правят си каквото искат и остават ненаказани.

Лили Войнова

Източник: в-к Дневник

Прочетете също и: