Ако осиновеното дете е над 2 години, при нужда от адаптация може да се излезе в неплатен отпуск
Наскоро чух, че при осиновяване на дете осиновителите нямат право на майчинство. Това много ме изненада, тъй като осиновяването е много хуманен акт. да не говорим, че у нас непрекъснато се говори за извеждане на децата от домовете и настаняването им в семейна среда. Питам се как може да стане това, ако осиновителите не ползват равни права с биологичните родители. Моля да ми отговорите дали наистина законът не осигурява същите права на осиновителите както на останалите родители. П. Димитрова
Законът не дели биологичните родители от осиновителите. И едните, и другите имат едни и същи права при еднакви условия. И те са залегнали както в Кодекса на труда, така в Семейния кодекс и в Закона за помощите за деца.
Ако жената, която осинови дете, е работила и има осигурителен стаж, то тя има право на отпуск по майчинство и парично обезщетение до 2-годишна възраст на детето.
Нейният отпуск зависи от възрастта на осиновеното дете
В момента отпускът за раждане и отглеждане на дете е 410 дни. В случаите на осиновяване отпуската се брои от датата на съдебното решение, с което детето е осиновено, обясниха специалисти от НОИ. В Кодекса на труда в чл.163, ал.6 изрично е записано, че работничка или служителка, която осинови дете, има право на отпуск поради бременност и раждане, равен на разликата от възрастта на детето в деня на предаването му за осиновяване до изтичане срока на полагащия се отпуск за раждане.
Законът дава възможност, след като детето навърши 6 месеца, бащата да поеме отглеждането му, а майката да се върне на работа. Тогава отпускът и обезщетението се прехвърлят от единия на другия родител. Същите са възможностите и за осиновителите.
Ако осиновителката няма задължителните 12 месеца осигурителен стаж, може да ползва 1 година обезщетение чрез дирекцията „Социално подпомагане“.
Всички тези облекчения обаче трябва да подчертаем, че важат само за отглеждане на деца до 2 години, независимо дали родителите са биологични, или не.
Най-вероятно нашата читателка е останала с погрешното впечатление, че има законодателна неравнопоставеност между биологични родители и осиновители, защото информацията й се е отнасяла за осиновено дете над 2 години. В такива случаи наистина не са предвидени някакви специални преференции за осиновителите
Да, вярно е, че има период на адаптация между детето и новите му родители и че колкото по-голямо е то, толкова сближаването е по-продължително, признават специалисти.
Впрочем преди последните промени в Кодекса на труда депутати от опозицията предлагаха осиновителите на дете до 5-годишна възраст да имат право на платен едногодишен отпуск за отглеждане и адаптация в семейна среда, но предложението не беше прието.
Съгласно действащото законодателство всички осиновители имат абсолютно същите права, както биологичните родители на деца до 2 години и не се ползват с допълнителни преференции.
Експерти обаче отбелязват, че в закона има една възможност, от която осиновителите биха могли да се възползват – неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години
Регламентът се отнася до всички родители. Става дума за така наречения родителски отпуск. Според член 167а, ал.1 родителите и осиновителите имат право на 6 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до навършването му на 8 години. Всеки от родителите /осиновителите/ може да ползва до 5 месеца от отпуската на другия родител със съгласието му. На практика максималният размер на неплатения отпуск, който може да ползва единият от родителите (осиновителите), е 11 месеца. Другият родител (осиновител) няма право да даде съгласието си за ползване на неплатен отпуск в размер, по-голям от 5 месеца. Ползването на останалия един месец е негово лично право.
Съгласието задължително се дава в писмена форма. Няма установен образец на съгласието, но от него трябва да става ясно по категоричен начин, че единият родител (осиновител) дава съгласие част от неговия отпуск (до 5 месеца) да се ползва от другия родител. Задължително следва да се посочи конкретният размер на отпуска, за който се дава съгласие.
Когато родител /осиновител/ сам се грижи за детото, той има право на 12 месеца неплатен отпуск.
За да се ползва родителски отпуск по чл. 167а от КТ, е необходимо лицето да подаде писмено заявление. Няма установен образец на заявлението, приложение към наредбата. Тъй като условие за ползване на отпуска е детето да не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, това обстоятелство следва задължително да се декларира в заявлението.
Заявлението трябва да се подаде най-малко 10 работни дни преди датата, посочена като начало на ползването на отпуска. Поради това длъжностните лица при работодателя, когато получат такова заявление, следва точно да отбележат датата на подаването му. Обикновено това става при завеждането му във входящ дневник в деловодството на предприятието.
Работодателят е длъжен да осигури ползването на отпуска от деня, посочен в заявлението
Това задължение за работодателя възниква само ако са спазени всички изисквания на закона относно правото да се ползва отпускът: молбата да е подадена в законоустановения срок и да са приложени необходимите документи за всеки отделен случай. В противен случай работодателят не може законосъобразно да разреши ползването на отпуска.
Когато се иска отпуск за отглеждане на дете, винаги трябва да се представи и неговият акт за раждане. По принцип, ако е ползван при този работодател отпуск за отглеждане на дете до навършването на 2-годишната му възраст, във всички случаи такъв документ е бил изискван и длъжностните лица са съхранили в трудовото досие на работника или служителя фотокопие от него.
Има случаи, в които трудовото досие на работника или служителя няма да съдържа такъв документ, тъй като не е ползван друг отпуск за отглеждане на дете или пък има промяна на местоработата и т.н. Поради това във всеки конкретен случай длъжностните лица следва да изискват акта за раждане, да направят копие, което да съхранят в досието, а оригиналния документ да върнат на лицето, което го е представило.
Ако детето посещава детска ясла или детска градина, това не е пречка за ползването на отпуска, тъй като това не е настаняване на пълна държавна издръжка. При посещение на детска ясла или детска градина родителите заплащат съответните такси.
източник: Утро