По данни на организациите Pure Earth и UNICEF, около 800 милиона деца са подложени на въздействието на опасни нива на олово в кръвта. Този невротоксин е способен да предизвиква перманентни увреждания на тъканите на нервната система.
“Първите години от живота на детето се характеризират с бърз растеж и развитие на мозъка. Това прави децата особено чувствителни към вредните вещества в околната среда”, обяснил Кем Срипада, изследовател от Норвежкия университет за наука и технологии.
Оловото е един от химическите елементи, отнасящи се към тежките метали. “Безопасна” концентрация на олово в кръвта не съществува, дори такова ниско съдържание, като 5 мкг в децилитър, може да предизвика у децата снижаване на интелекта, поведенчески разстройства и трудности в обучението.
С повишаване на концентрацията на олово в кръвта нарастват спектъра и тежестта на симптомите и последствията.
Но отравяне с олово може да протича в продължение на дълго време с акумулация на този елемент в цялото тяло (мозъка, черния дроб, бъбреците, зъбите и костите). Един от най-разпространените симптоми е летаргията вследствие на анемия.
Оловото представлява заплаха за децата практически във всички държави по света. Но в страните с ниско или средно ниво на доходи тези показатели са по-лоши, особено това се отнася за Южна Азия и маргинализираните групи като цяло.
Значителна част от оловното замърсяване се дължи на неправилната преработка на оловно-киселинните акумулатори. Количеството на транспортните средства в страните с ниско и средно равнище на доходите за последните 20 години се е увеличило тройно, което довело до рязко увеличение на количеството на тези акумулатори. Около половината от тях се преработват неправилно.
Определен принос в замърсяването с олово има производството на тръби, бои, опаковки за консервиране, замърсяването на подправките, козметиката и някои играчки. Олово, което преди се използвало в бензина, може и до днес да се открие в почвата.
СЗО определила оловото като едно от 10-те химически вещества, предизвикващи особена тревога в областта на общественото здравеопазване и изискващи действия от страна на държавитечленки, за да бъде защитено здравето на работещите, децата и жените в детеродна възраст.
Източник: Лечител
Снимка: pixabay.com