Доц. Калинка Коприварова: Около 3000 са децата с диабет у нас
Заболяевомостта от диабет преди 20 години бе 6,2 на сто хиляди детско население, преди 10 години достигна 10 на сто хиляди, а сега гони 12 на сто хиляди. Тенденцията следва световната тенденция – именно с двата пика на заболяването в пубертета и предучилищна възраст. Това каза доц. д-р Калинка Коприварова – национален консултант по детска ендокринология по време на пресконференция във връзка с края на проект за обучение на медицински сестри в детските градини и училищата по проект „Децата с диабет не са различни”, предаде репортер на Агенция „Фокус” . Данните у нас сочат, че децата с диабет до 18 години са около 3000, 80% от децата с диабет представят бележка в училище, че са клинично здрави.
Доц. Коприварова заяви, че всички, които са около детето с диабет, трябва да бъдат запознати със съществото на неговия проблем, за да бъде то под добър контрол.
„Диабетът е социално значимо заболяване и той се увеличава във всички възрастови групи”, посочи доц. Коприварова. Тя обясни, че обучението, при което са били обучени 1250 медицински сестри, те са били запознати с основните симптоми на заболяването детски диабет, които влизат и в спешните състояния, как да разпознават ниската или високата кръвна захар и как да разпознаят това състояние. Медицинските сестри са били запознати с характеристиката на инсулиновите препарати както и с начините на измерване на кръвната захар. По думите й някои медицински сестри за пръв път са докоснали инсулинова писалка. Доц. Коприварова обясни, че диетата е изключително важна и закуските в детската градина и в училищата трябва да бъдат здравословни, така че в детската градина трябва да се дават плодове или сандвичи, а медицинската сестра трябва да участва в изготвянето на менюто, така че да бъдат избегнати всички понички, пържени филийки и други вкусотии. Доц. Коприварова посочи, че в страната има 16 специалисти по детска ендрокринология и засега няма наплив към специалността, но с изработването на новите критерии за компетентност на болниците и невъзможността дадена болница да сключи договор, ако няма двама специалисти от една специалност ще предизвика и по-голям интерес сред лекарите. Тя даде пример с пловдивската университетска клиника, която по тази логика не трябва да приема деца с диабет.
В световен мащаб от заболяването са засегнати 285 млн.души, а други 344 милиона са в риск от диабет тип 2.
Десислава АНТОВА,
агенция Фокус