Комитетът по наблюдение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ одобри три нови схеми в подкрепа на реформите в трудовата експертиза и деинституционализацията на децата и възрастните
На 29 септември се проведе шесто извънредно заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г. При откриването на заседанието министър Русинова обяви, че за първи път за последните години се отчита спад на безработицата в страната, която е под средното за европейското ниво – 7.4 процента. Отбелязва се и засилено изпълнение на оперативната програма, като 62 % от средствата по бюджета й вече са разпределени, а 40 % са договорени. Към момента се изпълняват процедури за приблизително 1 млрд. лева. Аурелио Сесилио, началник на отдел B/5 „Румъния, България“, ГД „Заетост, социални въпроси и приобщаване“ на Европейската комисия подчерта в своите встъпителни думи, че приветства услилията на Управляващия орган и МТСП да се постигне по-пълна интеграция на пазара на труда на родителите на деца с увреждания и други уязвимии групи. Той подчерта обаче, че за да се осигури цялостна подкрепа е необходимо публичните институции да работят заедно със социалните партньори и неправителствените организации. Той постави и два важни въпроса, свързани с развитието и изпълнението на Оперативната програма: докъде са стигнали процедурите за изготвяне на механизъм за прилагане на т,нар „опростени разходи“, което изключително много би улеснило бенефициентите и би направило изпълнението на ОП РЧР много по ефективно, както и напредъкът по изпълнението на предварителните условности (т.нар ex-ante conditionalities), които в случая на ОПРЧР са изготвянето на система за мониторинг на изпълнението на Националната стратегия за интеграция на ромите. От УО на ОПРЧР обещаха предоставяне на подробна информация и по двата въпроса на следващото зааседание на КН на ОПРЧР.
По време на заседанието бяха съгласувани промени в няколко операции както следва:
Операция „Обучение на възрастни, преминали курсове за ограмотяване“ – няма промени по същество като отпадат текстовете свързани с инициативата за младежка заетост и са добавени допълнителни индикатори за безработни участници от ромски произход на възраст до 29 години и роми на възраст от 30 – 54 години включително с ниско образование. По операцията има коментари от Министерство на финансите относно държавните помощи, които ще бъдат отразени в насоките за кандидастване.
Представителят на Европейската комисия, Аурелио Сесилио, реагира остро на тенденцията, която се наблюдава през този програмен период, всички схеми да попадат под режима за минимални помощи. Той коментира необходимостта от преглед и оценка на видовете държавна помощ и регламенти, които в момента се използват от оперативните програми, тъй като според него повечето от операциите, които са одобрени и/или предлагат за одобрение са под режима „де минимис“ и това създава предпоставка за злоупотреба и риск за цялостното икономическо развитие на страната. Неговата препоръка бе да се инвестира в развитие на експертиза, обучения и други форми на подкрепа за работещите по оперативните програми за да ги оборудва с необхидимите знания и умения за това кои биха били най-подходящите схеми и видове регламенти държавна помощ. Министър Русинова подкрепи изказването на г-н Сесилио и съобщи, че още следващата седмица ще започне обсъждане на процедурите на среща на Съвета за координация при управлението на средствата от ЕС, за да могат те да бъдат приложени към бъдещите схеми и по-добра координация между МФ и различните управляващи органи.
Промени в операция „Ново работно място“ – увеличава се бюджета от 100 на 131 милиона лева като се увеличават съответно и индикаторите за включени безработни и неактивни участници – най-малко от 9825 и индикаторите за резултат безработни и неактивни участници – 8188. Предвижда се увеличението на бюджета да даде възможност още около 2500 безработни и икономически нактивни хора да бъдат наети на работа. Управляващият орган ще публикува допълнително информация със списък на договорите за финансиране с допълнителния ресурс след извършване на процедура по оптимизация на бюджетите на класираните проектни предложения.
Промените в операция „Дунавски партньорства за заетост и растеж“ включват отпадане на задължителното изискване кандидатите и партньорите да са от държави, попадащи в региона на река Дунав, но се въвежда изискване за задължително партньорство с организация от минимум още една държава- членка на ЕС. Въвежда се и регламент чуждестранните партньори сами да финансират дейностите си като механизма и процедурата за това ще бъдат подробно разписани в насоките за кандидатстване.
Новите операции, одобрени от членовете на Комитета за наблюдение на Оперативната програма по време на срещата на 29ти септември са:
Операция „Нов шанс за социално включване“ – насочена към апробиране на модел за експертна оценка на уврежданията и работоспособността на хората с увреждания чрез директното прилагане на ISF стандартите на Световната здравна организация. Операцията е в подкрепа/допълнение към предишна операция, одобрена от Комитета като основният допустим кандидат е Агенцията за социално подпомагане, а партньори са Агенцията за хората с увреждания, Министерство на здравеопазването и национално представените организации на и за повече хора с увреждания. По операцията има коментари на МЗ и Уницеф като от Управляващия орган уточниха, че предвид спецификата на програмата и темата няма как да се допусне превод и тъй като стандартите няма да бъдат директно прилагани, формулировката в операцията ще бъде подход по аналогия. Не се допускат включване на университети и НЦОЗА, тъй като те не са сред допустимите бенефициенти по програмата. По отношение на въпроса дали се предвижда и адаптиране и апробиране на детската версия на Международната класификация за функционирането на човека, уврежданията и здравето (ISF), бе уточнено, че операцията е насочена към хора с увреждания и техните семейства и децата не са сред целевите групи.
Операция „Подкрепа за лицата с увреждания– първоначално се е планирало да се подкрепи изграждането на дневни центрове за деца с тежки и множествени увреждания, но в резултат на коментари на МРРБ и обвързването с актуализирания План за деинституционализация за периода 2016 – 2020 година (разгледан от Междуведомствената работна група на високо ниво на 14 септември 2016 г. и в момента е в процедура на междуведомствено съгласуване), се очаква тази операция да бъде обявена през януари 2017 година и евентуално лятото да има договори с общини. В резултат е взето решение операцията да бъде променена и да се обвърже с Плана към Националната стратегия за дългосрочна грижа като се подкрепи развитието на дневни центрове за лица с тежки увреждания. Мярката се обвързва и с протестите на родителите на деца с увреждания и необходимостта от развитие на услуги за младежите и лицата над 18 години.
Бюджетът на операцията е 6 милиона лева като се предвижда изграждането на 6 дневни центъра в 6 областни общини, като най-вероятно те ще бъдат обвързани и с районите на планиране. Имаше коментари от НСОРБ дали тази промяна в крачка е съгласувана с общините, но беше уточнено, че идеята е била обсъждана по време на среща на социалната комисия към Сдружението с министър Русинова и че изграждането в по-големи общини е обвързано и с потребностите на потребителите. По предложение на Национална мрежа за децата бе съгласувано центровете да не бъдат само за лица с тежки и множествени увреждания, а да бъдат ориентирани към посрещане на потребностите на различните потребители на база на техните нужди и индивидуална оценка, както и обвързването на операцията с предстоящата работа по проекта на Закон за социалните услуги, където се очаква услугите да бъдат ориентирани по-скоро към типа дейности, които следва да бъдат предоставяни, а не толкова към сградите, където те се помещават.
Последната одобрена операция „Окрий ме“ с бюджет 4 милиона лева е насочена към подкрепа на процеса на деинституционализация на децата и младежите от специализираните институции и услугите от резидентен тип. По нея ще се финансират дейности за работа с родителите на децата, придобиване на умения за самостоятелен живот, подкрепа за достъп до образование, включване на доброволци от общността и други дейности.
Допустимите кандидати са неправителствени организации и доставчици на социални услуги, като партньори могат да бъдат общини и райони на общини. По отношение предложението на Уницеф операцията да включва разширяване на целевата група към деца в системата за закрила включително СПИ и ВУИ, бе уточнено, че СПИ и ВУИ не са бенефициенти по програмата и операцията е насочена към подкрепа социалното включване на децата от специализираните институции и услугите от резидентен тип като подкрепа на тяхното включване в общността.
По отношение предложението за разширяване на допустимите кандидати от Управляващия орган коментираха, че ще се добавят обучителни организации и читалища, но те като НПО не са изключени така или иначе. Теодора Крумова от Център „Амалипе“, представител на групата организации, работещи за социално включване и интеграция на маргинализираните групи, повдигна отново въпроса с регламентирането на операцията под режима „де минимис“, което създава риск да изключи много неправителствени организации от кандидастване по схемата и предложи операцията да бъде одобрена по принцип и да се помисли как тя да бъде регламентирана като вид държавна помощ. Бе уточнено, че препоръките за преглед и по-добра координация са насочени по – скоро към бъдещи операции и това няма как да бъде изпълнено на този етап.
В края на срещата се представиха и съгласуваха и промените в Методологията за техническа и финансова оценка на проектно предложение.
За повече информация за заседанието и/или одобрените операции, моля свържете се с Дани Колева, програмен директор на Национална мрежа за децата на [email protected] и Теодора Крумова, програмен директор на Център Амалипе на [email protected]