След новината за частичното присъединяване на България към Шенгенското пространство, в Национална мрежа за децата постъпиха редица запитвания от притеснени родители дали не се увеличава рискът от незаконно извеждане на дете зад граница след очакваното отпадане на проверката за декларацията за съгласие на другия родител. За да успокоим семействата, Мрежата за правна помощ към НМД прави следните уточнения по казуса.
Очаква се България да приеме допълнителни норми и процедури, с които да ограничи риска от незаконно извеждане на деца зад граница. В МВР вече е сформирана работна група по въпроса, като очакваме оповестяване на приетите изменения.
Родителите трябва да знаят, че през миналата година в Семейния кодекс беше регламентирано производство за налагане на забрана за напускане на страната на дете при конкретен и явен риск от незаконно извеждане на детето от родител, настойник, попечител или роднина (чл. 127б от СК). Това производство може да бъде инициирано от родител, настойник или попечител. Съдът уведомява незабавно органите за граничен контрол при МВР за образуваното производство, а до влизането в сила на съдебното решение детето може да напуска страната само с разпореждане на съда.
В коментар по казуса, Георги Еленков, юрисконсулт на Национална мрежа за децата и координатор на Мрежата за правна помощ на НМД, подчерта, че в дискусиите през последните дни не се обръща достатъчно внимание нито на разпоредбата на ал. 5 от чл. 127б, нито на ролята на Шенгенската информационна система, която действа именно като контрол и защита при преминаването от държава в държава в общото пространство на Шенген.
Ал. 5 предвижда изрично, че препис от съдебното решение, съдържащо забраната за напускане на страната, се изпраща незабавно към компетентните органи на МВР за въвеждане на сигнал в Шенгенската информационна система (ШИС). ШИС е най-голямата и най-широко използваната система за обмен на информация в областта на сигурността и управлението на границите в Европа и компенсира липсата на граничен контрол. Преминаването на границите няма да е безконтролно, като трябва да се изчакат и решенията на работната група към МВР за допълнителните процедури и правила.
Същото коментира и Юлия Раданова, адвокат по семейно право, медиатор и също част от Мрежата за правна помощ на НМД. Още през август месец 2023 г. у нас предвидливо е приета новата разпоредба, която казва, че при наличие на незаконосъобразно извеждане на дете от страната самият родител може да се обърне към Съда с искане това да не бъде допускано. Такава забрана много трудно би могла да бъде неглижирана при пътуване на дете извън страната, подчертава Юлия Раданова. При искова молба от единия родител за издаване на такава забрана Съдът ще уведомява незабавно МВР в рамките на 24 часа. След което, незавивсимо, че все още няма да има съдебно решение, а съдебното производство тепърва ще подлежи на развитие, забраната за извеждане на детето от страната ще бъде налице.
Мрежата за правна помощ на НМД ще проследи резултата от дейността на новосформираната работна група към МВР и ще информира родителите за новите наредби, които ще целят да ограничат риска от незаконно извеждане на деца след приемането в Шенген от 1 март тази година.
Следете сайта ни и профилите ни в социалните мрежи за последващи новини по темата.