Близо 1 милиард деца по света са станали жертва на физическо, сексуално или психологическо насилие през последната година (изследване на СЗО). Насилието над деца включва всички форми, независимо дали са извършени от родители или други авторитети, връстници или непознати. По данни на НОЕМА от 2016 година всяка четвърта българка е засегната от домашно насилие, респективно децата във всяко четвърто българско семейство растат в ситуация на насилие.
Вече двадесет години Фондация “П.У.Л.С.” развива програма за превенция на насилието чрез неформално образование, провеждане на младежки дейности, повишаване на осведомеността чрез организиране на кампании, обучения, конференции, насочени срещу насилието и др. Организацията предоставя комплекс от услуги за грижа, подкрепа и рехабилитация на деца, засегнати от различни форми на насилие. През 2018 г. подкрепените от програмите на Фондация „П.У.Л.С.“ са над 300.
На 14 ноември Община Перник беше домакин на кръгла маса, която се провежда в рамките на 19-дневната кампания на активизъм срещу насилието над деца, която е по инициатива на Women’s WORLD Summit Foundation/WWSF/. Кампанията се провежда от 2000 г. насам с цел промотиране на зачитането на детските права и превенция на насилието над деца – с акцент върху предотвратяването на сексуална злоупотреба.
Събитието също така е в навечерието на 16-те световни дни срещу насилието над жени/25 ноември-10 декември/.
Екатерина Велева, Председател на Фондация „П.У.Л.С.“ сподели “За мен е изключителна чест да приветствам всички вас. Благодаря на Община Перник за тези 20 години на невероятно сътрудничество. Ние заедно вървим по този трънлив път в работата си с хора, пострадали от насилие. Над 11 хиляди души са се обърнали за помощ към нашата организация за послединте двадесет години“.
В кръглата маса участваха представители на ключови институции от област Перник – общини, областна управа РУО, РДСП, БЧК, Бюро по труда, училища, детски градини, социалните служби, полиция, РЗИ, адвокатска колегия и др.
По време на събитието бяха представени резулатите от проведеното регионално проучване на прилагането на Закон за защита от домашно насилие, новите промени в Наказателния кодекс, касаещи домашното насилие. Акцент на събитието беше сътрудничеството и работата в мрежа по случаи на насилие. Специално внимание беше обърнато на последиците от насилие върху децата и превенцията на насилие. Представена бе работата на Фондация „П.У.Л.С.“ по отношение на овластяването на хора, пострадали от насилие чрез включването им в курсове за придобиване на професионални квалификации. Също така бяха представени новите мобилни кабинети на Фондация „П.У.Л.С.“ за подкрепа на пострадали от насилие, които бяха открити в гр.Брезник и гр.Кърджали.