Пакетът здравни грижи, осъществявани в дома от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти, влиза в сила от 1 октомври, става ясно от последния брой на Държавен вестник. Изменението в Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, уточнява всички задължения в самостоятелните практики на специалистите по здравни грижи, за които след актуализацията на бюджета на Касата са предвидени 2,5 млн. лв.
Припомняме, по време на дебатите за бюджета управителят на НЗОК подчерта, че макар парите да са определени само до края на 2021 г., каквато и част от тях да бъдат усвоени, ще бъде добро начало.
В приложението към Наредбата е записано, че здравните грижи се осъществяват за новородени до 14 дни след изписване от лечебното заведение от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти от амбулатория за първична медицинска помощ и включват предоставяне на информация за възможностите за укрепване и подобряване на здравето на детето и утвърждаване на положителни здравни навици и жизнени умения; оценка от здравна гледна точка на средата, в която се отглежда детето и запознаване с рисковите фактори за заболявания и вредата от нездравословните навици в средата. Медиците са длъжни да дават необходимата информация (консултиране) на родителите за рационално хранене на кърмачето, ползите от изключителното кърмене през първите шест месеца и продължителността на естественото хранене съгласно приетите норми, а при кърмачета на смесено и кърмачета на изкуствено хранене – на препоръки за подходящите адаптирани млека; да дават указания за правилния хигиенен режим за отглеждане и закаляване на детето и да консултират родителите относно отглеждането и възпитанието на детето. При необходимост ще измерват, регистрират и оценяват виталните показатели на новороденото, ще разпознават индикациите на застрашаващи живота състояния и ще предприемат своевременни действия.
С друга промяна се допълва Наредба № 26 от 2007 г. за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени.
Категорично се определя ангажиментът на лекаря, установил бременността, да насочи бъдещата майка за извършване на изследванията за оценка на риска от раждане на дете с най-честите хромозомни болести, спина бифида, аненцефалия и дефекти на коремната стена в съответствие с изискванията и в медицински определените срокове.
С новите текстове на Наредбата се премахва и досега съществуващото възрастово ограничение за лицата над 18 г. с психични заболявания, на които вече ще може да бъде провеждано дентално лечение под обща анестезия. Тази възможност ще се ползва след преглед от психиатър при всички лица, независимо от възрастта им.
Източник: zdrave.net
Снимка: pixabay.com