Днес е поредният ден на извънредното положение, наложено от правителството. Ден, в който всички хора се стремят да спазват социалната изолация, ходят с маски и… чакат…Чакат конкретен план от управляващите за излизане от кризата.
Национална мрежа за децата още на 30 март 2020 година изпрати отворено писмо до управляващите, с което настоя за конкретни, спешни мерки и действия от страна на правителството и държавните институции за ограничаване на риска за живота и бъдещето на децата в България и техните семейства.
Отговорът, който получихме, визира предприетите от правителството досега частични мерки и намерения. За съжаление в този отговор не откриваме нито спешен правителствен план за регулярно осигуряване на основни хранителни продукти за най-уязвимите семейства с деца, съобразен със специфичните им нужди и обхващащ периода на извънредното положение и поне няколко месеца след излизане от него, нито анализ на рисковете за различните целеви групи деца и семейства и дали се планират дългосрочни мерки с ясни срокове за възстановяване след кризата за най-засегнатите, като се вземат предвид прогнозите за равнището на безработицата, риска от изпадане в бедност и други специфични рискове и нужди, които възникват.
Това наложи да отправим ново писмо до МТСП със запитване по важни въпроси за оцеляването на големи групи деца и семейства в условията на разрастваща се социално-икономическа криза.
Попитахме и очакваме отговор на въпросите:
- Дали се предвижда универсален базов доход за най-бедните домакинства за периода на извънредното положение.
- Ще бъдат ли приложени мерки за отсрочване на плащанията за битови разходи и комуникации на семействата, които са изпаднали в невъзможност да ги извършат навреме.
- Подготвя ли се общодостъпна информация, в която да бъдат описани ясно и конкретно всички мерки и процедури за различните групи семейства с деца, каква адекватна помощ и подкрепа могат да получат в конкретни срокове и размери, като се опростят максимално формулярите и изискванията за прилагане на спешните мерки.
- Предвидени ли са конкретни мерки в случаите на семейства в карантина или случаи, в които се налага родителите да бъдат хоспитализирани, включително кой полага грижи за децата в при такива обстоятелства?
- Предвидени ли са мерки по отношение на социално-психологическата подкрепа за децата и семействата, живеещи в бедност и социално изключване, които рядко имат достъп до интернет и не разполагат с имейл, скайп и вайбър, включително подкрепа на място чрез мобилни екипи?
- Планират ли се специфични мерки за подкрепа за децата и младежите с увреждания и придружаващи заболявания.
Обърнахме внимание и върху факта, че от началото на кризата е мобилизиран огромен обществен и публичен ресурс. Към 15 април общият обем на дарените средства в пари и материали за борба с пандемията и последствията от нея, е 28.8 млн. лева, немалка част от които дарени на държавни институции. Пренасочват се и публични средства както от държавния бюджет, така европейски средства. Подчертахме необходимостта от подобряване на координацията и активното включване на гражданските организации в механизма за осигуряване на прозрачност в процеса по който тези средства ще достигнат до най-нуждаещите се.
От съществена важност за справяне със социалните последствия от кризата е и влизащият в сила от 01.07.2020г. Закон за социалните услуги, който ще позволи по-гъвкави и достъпни социални услуги за всички деца и семейства, които имат потребност от такива.
Национална мрежа за децата още от началото на кризата с реални действия осъществява подкрепа на нуждаещите се деца и семейства, като до 16 април 2020 година са подпомогнали над 6500 деца в 3200 семейства с 4404 броя хранителни пакети с обща стойност на даренията над 135 454 лв. Освен хранителните продукти, помощта включва лекарства, млека за новородени бебета, дезинфектанти, маски, ръкавици, защитни облекла, шлемове и др. за семейства, социални услуги и 17 неонатологични отделения в страната. Над 400 електронни устройства са раздадени на деца в бедни семейства в рамките на кампанията “Стара техника за ново начало”. Наши колеги са включени ежедневно в доброволчески каузи и заедно с други представители на гражданското общество, в рамките на Фейсбук-платформата „Ще се справим заедно“ постоянно оказват подкрепа на крайно нуждаещи се хора. Наред с това, създадени и разпространени са десетки информационни материали, включително и насочени към най-уязвимите групи, както и са проведени уебинари, разкрити са телефонни и онлайн линии за психологическа подкрепа, както и постоянно се провежда мобилна работа по места.
На 21 април Национална мрежа за децата, заедно с други неправителствени организации се присъедини към становище на адвокатско дружество „Димитрова и Хаджиева“ във връзка със Закопроекта за изменение и допълнение на Закон за мерките и действията по време на извънредното положение.
Национална мрежа за децата ще продължи своите действия в посока децата и семействата в България да бъдат в центъра правителствените политики. Няма да спрем и да оказваме реална подкрепа и съдействие на тези, които имат най-много нужда от нас.
Снимка: pixabay.com