Нови два образователни стандарта са изготвени от ресорното министерство и публикувани за обществено обсъждане. Те касаят изучаването на български език от деца, на които не е майчин, а вторият е за профилираната подготовка. При профилираната подготовка са подготвени няколко промени, едната от които е, че всеки профилиран предмет ще се състои от два компонента – задължителен и допълнителен модул. Това изменение трябва да се въведе през учебната 2021-2022 година, като ще касае учениците, които тогава ще бъдат 11 и 12 клас.
Диян Стаматов-зам.-министър на образованието и науката: “Задължителният модул включва в себе си в 11 клас 144 учебни часа годишно, а в 12 клас 124 часа годишно. Допълнителният модул в 11 клас – не повече от 144 часа, което е едно изключително голямо увеличение на броя на часовете за профилирана подготовка, а в 12 клас не повече от 124 учебни часа годишно”.
Предвижда се още профилираната подготовка да бъде по 3 или 4 профилирани предмета в зависимост от съответното училище.
Диян Стаматов-зам.-министър на образованието и науката: “Другата голяма промяна е че се дава възможност за много по-голяма профилирана подготовка в 10 различни профилиращи предмета. Сега те са”.
Другият стандарт, който министерството на образованието е подготвил е усвояването на българския книжовен език, в който са заложени по-голям брой часове за тези ученици, на които българският език не е майчин. Промените предвиждат в детската градина 2 часа допълнително седмично, в началния – 3 часа, в прогимназията – 4 часа допълнително и в гимназията – 5 часа повече от останалите.
Източник: www.ngobg.info
Снимка: freeimages.com