Европейският център за правата на ромите -ERRC публикува доклад за положението на ромските деца в институционална грижав пет държави (България, Чехия, Словакия, Румъния и Молдова), който подчертава неуспехите при преодоляването на свръхпредставянето на ромски деца в институции, както и липсата на какъвто и да било съществен напредък в затварянето на детските институции завинаги.
Изследването демонстрира необходимостта от незабавни действия от страна на правителствата и Европейската комисия, в контекста на новата рамка на ЕС за ромите 2020-2030 г.,за да се осигури напредък в деинституционализацията. Докладът, “Разбити животи:ромските деца в институционална грижа“, надгражда върху десетилетие работа на ERRC по установяване на факти и правни интервенции, оспорващи дискриминационните практики, които водят до непропорционален брой ромски деца, отнемани от техните семейства.
Това ново изследване потвърждава, че мащабната и дискриминационна институционализация на ромските деца продължава; че много ромски семейства в риск нямат достъп до социална подкрепа; че превантивните мерки са оскъдни или не съществуват. Впоследствие, недофинансирането на социалните инстутиции, съчетано с институционална дискриминация, води до отнемане на ромски деца като първа, а не като последна възможност за властите. Въпреки декларираната липса на етнически дезагрегирани данни, изследването потвърждава, че изключително непропорционален брой ромски деца все още попадат в държавни институции за грижи.
Водещият изследовател, застъпник и програмен мениджър на Европейския център за правата на ромите Бернард Рорке каза:„Ако, както социалните работници твърдят, етническата принадлежност не играе роля в решенията за премахване на ромски деца от техните семейства, как така в Чеxия, където ромите са 2,2% от общото население, ромските деца представляват между 30% и 60% от децата в държавна грижа? Във всички страни в изследването ромските деца са свръхпредставени в заведенията за институционални грижи. Институционализацията има опустошителни емоционални последици върху младите хора и тяхното развитие. Откровено ужасен съм, че стратегиите и рамките за приобщаване на ромите напълно са пренебрегнали този въпрос. Би било добре Европейската комисия да коригира този явен дефицит.”
Дълбоко опустошителните последици от израстванетов институции върху ромските деца бяха много ясно изразени в петте държави, особено за тези, настанени в ранна възраст в „бебешки домове“. Шансовете децата да се съберат с биологичното си семейство, както и шансовете им да бъдат осиновени,намаляват експоненциално с всяка година в грижа. Специалист по грижа от Румъния заявява, че в неговия окръг „осиновяването на ромски деца почти не съществува“. По подобен начин, президент на неправителствена организация споделя че: „Ромските деца не се осиновяват. Първият въпрос на семействата, които искат да осиновят дете, е дали детето е от ромски етнос. Децата, които не са роми, са по-приети, защото са по-бели.”
ERRC отбелязва, че въпреки законовите забрани за премахване на деца на основание на бедност или лишения, лошите жилищни условия и детската бедност остават най-честите причини за отстраняване на ромските деца от биологичните им семейства. Крайните лишения, които правят толкова много ромски семейства уязвими, са функция на историческото потисничество и съвременните политики на расистко пренебрегване, изключване и дискриминация.
Европейският център за правата на ромите препоръчва на Европейската комисия да предприеме спешни действия да:
- Ревизира Стратегическата рамка на ЕС за равенство, приобщаване и участие на ромите 2020–2030 г., за да включи по-сложен, ориентиран към децата подход, който обръща по-голямо внимание на правата и нуждите на най-уязвимите ромски деца в Европа, включително тези, отнети от техните семейства и настанени в държавни институции за грижи.
- Приведе в пълно съответствие Ромската стратегическа рамка на ЕС с по-широката политика на ЕС за намаляване на детската бедност и социалното изключване след 2020 г. и гарантира, че балансирането между универсалните политики и целевите подходи не изключва адекватна подкрепа и превенционни услугиза деца и техните семейства от социално изключени роми общности. В рамките на мейнстрийм политиките да се преразгледат политиките за правата на децата и други съответни политики, за да се гарантира, че ромските деца и семейства са включени като целеви групи, нуждаещи се от специална защита.
- Издаде самостоятелна Комуникация във връзка с изпълнението на Европейската ромска стратегическа рамка, посветена на правата на децата, която спешно приканва правителствата да осигурят, че ревизираните национални ромски стратегии за включване имат цялостен и основан на правата подход, когато се касае за ромски деца и младежи.
- Финансира целево местните власти и НПО за предоставяне на превантивни услуги в ромските общности, за да се даде възможност на ромските деца да останат или да се върнат в семействата си; също така да насърчи местните и регионалните власти да определят защитата на децата като проблем в политиките за приобщаване на ромите и разпределението на ресурсите.
Цялата информация може да бъде намерена тук.
Снимка: pixabay.com