Ранното детско развитие, повишаването на връзката между образование и работа, повишаването на възможностите за връщане на работа на родители на деца с увреждания и институционализирането на грижата за непридружените деца – бежанци в страната ни, са водещите политики, по които бихме търсили финансова подкрепа от новия програмен период на Норвежкия фонд. Това стана ясно по време на работна среща между вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин и министъра на европейските въпроси на Норвегия Елизабет Аспекер.
Срещата бе проведена с цел обсъждане на възможностите, които страната ни има като дългогодишен бенефициент на двустранната Норвежка програма за сътрудничество, икономически растеж и устойчиво развитие на България. Министър Калфин запозна министър Аспекер с приоритетите на страната ни в областта на социалните политики и акцентира върху необходимостта от интервенции в ранно детско развитие при групите в риск. „Единственият начин да се прекъсне наследствената бедност е да се започне работа с децата и обучение от съвсем ранна детска възраст и оттам – да се увеличат шансовете за включването на вече порасналите деца в заетост. Много е важно да създадем условия за това семействата в риск да изпращат децата си в детска градина, където успоредно със заниманията с децата да се работи с техните майки – те да бъдат обучавани, така че да се включат активно на пазара на труда“, категоричен беше министър Калфин. Като положителен модел той посочи центъра за ранно детско развитие в кв. Факултета, който има капацитет от 80 потребители и който работи с ромски семейства в различните етапи от растежа на детето – от женска консултация на бременни жени, през осигуряване на млечна и бебешка кухня и дневна работа с деца от яслена група и детска градина, до предоставяне на помощ за училище.
Министър Калфин подчерта, че семействата на деца с увреждания, изложени на риск от бедност, също са приоритетна група за министерството. „Много е важно да реализираме колкото се може повече проекти, насочени към предоставяне на специфични дневни грижи за деца с увреждания и успоредно с това, да се работи с техните родители – да се обучават или преквалифицират, така че да могат да повишат шансовете си за заетост. Целта е да създадем възможност за родителите на деца с увреждания да се върнат на пазара на труда“, коментира още Ивайло Калфин.
Министър Аспекер обяви, че в новия програмен период, Норвежкият фонд ще финансира приоритетно и проекти, свързани с подобряване на интеграцията на бежанци. В отговор на това, министър Калфин подчерта необходимостта от въвеждане на ефективен механизъм за работа с непридружените деца-бежанци – включващ, както отглеждане, така и обучение и указване на специфична социална и медицинска подкрепа.
Двамата министри обсъдиха и възможността за подписване на двустранна спогодба за сътрудничество срещу насилието на работното място, по инициатива на норвежкото социално министерство. „Приемаме предложението на Кралство Норвегия за двустранно сътрудничество, защото за нас е важно да имаме надежден партньор срещу системните нарушители на законодателните разпоредби, регулиращи трудовия пазар“, категоричен беше министър Калфин.
Източник: mlsp.government.bg