На 12.02.2024 г. се проведе първо заседание на новоконституираната работна група към министъра на правосъдието, сформирана за изготвянето на ЗИД на Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. В заседанието участваха зам.-министър Георги Николов, представители на институции и граждански организации, магистрати и прокурори, а от страна на НМД – координаторът на нашата Мрежа за правна помощ Георги Еленков.
От представеното на заседанието стана ясно, че работната група има скромната задача да подготви, в срок до 30.06.2024 г., предложения за промени, свързани с констатирани от Европейския съд по правата на човека в решения по делата „А и други срещу България“ и „Д.Л. срещу България“ нарушения.
НМД обаче, подкрепена от УНИЦЕФ, ИСДП, дирекция „Права на детето“ при омбудсмана и ДАЗД, застъпи пред зам.-министър Николов категоричната позиция, че работната група не бива да остава херметически затворена в тесния предметен обхват на двете дела, а следва да предложи цялостна реформа на системата на борба с противообществените прояви.
„Нека използваме потенциала на работната група, за да предложим проект на нормативен акт, който да дерогира ЗБППМН“, призова Георги Еленков от НМД. „Необходимо е ефективно изпълнение на широк каталог от възстановителни практики и съдържателно обединяване на усилията на правосъдната, социалната, здравната и образователната система. Системата на закрила следва да бъде укрепена, така че да е способна да осигурява на малолетните извършители по-добра защита, превенция и ефективна корективно-възпитателна подкрепа. На мястото на СПИ и ВУИ са нужни центрове за възпитателен надзор, в които настаняването да се случва като крайна мярка. Местните комисии трябва да бъдат реформирани, а капацитетът им – повишен, системата на борба с противообществените прояви има нужда от хармонизация с действащите по места социални услуги. Нека мислим за този каталог от неотложни решения, вместо новата работна група да остане херметически капсулирана в тесния предметен обхват на двете решения на ЕСПЧ.“
Предстои Национална мрежа за децата да изпрати до Министерство на правосъдието становище с апел задачата на работната група да бъде разширена и фокусът на дейността ѝ да бъде поставен върху цялостна реформа в правосъдието за децата, борбата с детската криминализация и ресоциализацията на деца в конфликт със закона. Продължаваме да ви информираме за дейността на работната група.