Skip links

Национална мрежа за децат приветства новата препоръка на ЕК „Инвестиране в децата: прекъсване на кръга на неравнопоставеността“

Детската бедност е сериозно изпитание за европейското общество и за икономиката на общността. Бедността парализира възможността децата да реализират пълния си потенциал и води до незачитане на детските права. В настоящите условия на криза детската бедност ескалира и правителствата на страните от Европейския съюз трябва да предприемат спешни действия за елиминиране на огромната пропаст между богати и бедни.

Национална мрежа за децата приветства Препоръката “Инвестиране в децата: прекъсване на цикъла на неравнопоставеността”[1], приета от Европейската комисия на 20 февруари 2013 г. Препоръката е отправена по предложение на европейския комисар по заетостта, социалните въпроси и приобщаване – г-н Ласло Андор, който признава, че борбата с детската бедност е от ключово значение за постигане на европейската стратегия за “интелигентен, зелен и приобщаващ растеж” Европа 2020.

Над 25 милиона деца в Европейския съюз (повече от едно от всеки четири деца) живеят бедност, материални лишения и/или в домакинства, в които няма работещи възрастни[2]. Особено тревожни са високите показатели за материални лишения.

България е водещата европейска страна в печалната класация за „риск от бедност”[3]сред децата. Показателят в България за 2010 г. е 51.8% при средна стойност за ЕС 27.0%[4]. През последните три години, за които има данни, прогресивно се повишава иделът на бедните деца у нас. През 2010 г. 369 500 деца у нас живеят в бедност – повече от населението на цялата област Стара Загора. Рискът от бедността е най-голям при децата със самотен родител и при децата в многодетни домакинства. Бедността в домакинствата с три и повече деца у нас добива потресаващи размери – цели 78.2% през 2010.

Препоръката на Европейската комисия дава полезни насоки на страните-членки за това как да се справят с детската бедност и да подобрят детското благосъстояние. Документът призовава към възприемане на подход ориентиран към детските права и на интегрирани стратегии, основани на три стълба:

·         достъп до подходящи ресурси;

·         достъп до достъпни, качествени услуги;

·         правото на детско участие.

Важно уточнение е, че препоръката е обвързана с изпълнението на стратегията “Европа 2020”, както и с финансовите механизми на ЕС, с което се търсят гаранции за изпълнението и наблюдението й. Страните-членки се насърчават да приемат национални цели за намаляване на детската бедност и социалното изключване.

Практиката в няколко страни от ЕС вече показа, че ограничителните мерки имат негативно влияние върху семейните политики. Тези мерки доведоха до съкращаване на жизненоважни услуги в сферата на грижите за деца, образованието, подкрепата на семейството и родителството, както и работата с младежи. Препоръката и по-широкият социален инвестиционен пакет[5] ясно показват, че социалните инвестиции са неразделна част от стратегията за излизане от настоящата криза. Оттегляйки инвестициите от децата и семействата, ние пренасяме проблемите в бъдещето и осуетяваме изграждането на активни граждани на България и ЕС.

[1] Пълният текст на препоръката можете да намерите ТУК.
[2]Евростат (Eurostat), индикатори за хора в риск от бедност или социално изключване. Връзка.
[3] “Риск от бедност” индикатор идентифицира всички тези (домакинства или хора), които попадат под определен праг на доход, който в ЕС е определен на 60% от медианния доход за страната
[4] Данните са публикувани от Евростат и НСИ.
[5]ЕК предлага Пакет със социални инвестиции за растеж и сближаване. Връзка.

Прочетете също и:

НМД участва във форум за достъпа до правосъдие на децата в конфликт със закона

На 18 и 19 март в Брюксел се проведе международен форум, посветен на правата на децата в конфликт[…]

Новата международна класификация на болестите определя хазарта като зависимост

Авторът на статията е Ева Борисова от Асоциация “Родители”и дългогодишен автор в мониторинговия доклад „Бележник – Какъв е[…]

Предстои второто обучение по проект INSPIRE на тема фондонабиране и корпоративни партньорства

Предстои второто обучение по проект INSPIRE, организирано от Национална мрежа за децата. Темата на събитието е „Повишаване на[…]

III Форум за Световния ден на социалната работа

Днес се проведе форум „Смелост, солидарност, социална работа“ под наслов „Мостове в съвременния свят“. Поводът за провеждането на[…]