На 30.05.2023 г. Мрежата за правна помощ участва в редовно заседание на Съвета по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система.
Предмет на обсъждане на заседанието бяха законодателни предложения за подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) и избягване на риска от политическо влияние чрез включване на органите на съдебната власт в подбора на неговите членове.
Обсъдени бяха и законодателни промени за въвеждане на възстановително правосъдие, разработени от съдии в сформирана от ВСС работна група. Тази дискусия даде повод на Георги Еленков от Мрежата за правна помощ на НМД да представи работата на неформалната работна група към НМД, ангажирана с редактирането на Законопроекта за отклоняване на наказателно производство от 2016 г., вкл. с актуализирането и прецизирането на разпоредбите от него, свързани с възстановителни практики.
След края на заседанието на Съвета, Мрежата за правна помощ проведе среща с министъра на правосъдието Крум Зарков, на която му бе представен мониторинговият доклад „Бележник 2023“ на НМД, с фокус върху раздел „Правосъдие за деца“ от изследването.
Област „Правосъдие за деца“ получава по-висока оценка от предходните години (добър 3,52), поради раздвижване по различни теми, които досега оставаха в периферията на законотворчеството и политическата воля за реформи. Чрез проекта на ЗИД на НПК, внесен от МП в НС през октомври 2022 г. (https://parliament.bg/bg/bills/ID/164366), се предприеха стъпки за транспониране (въвеждане) в пълнота на директивата (2012/29/ЕС) за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления. Одобрен от МС и внесен в НС беше и ЗИД на ЗЗДН, предвиждащ значително подобряване на превенцията и защитата от домашно насилие. Друга положителна промяна, отчетена в доклада, е стартирането на програмата на Висшия съдебен съвет (ВСС) за пилотиране на т.нар. задължителна медиация по някои семейни спорове, както и одобрените от МС 2 законопроекта (в ГПК и Закона за медиацията), с които се предвиждаше за първи път да се въведе т.нар. задължителна първа среща с медиатор по семейни спорове.
Министър Зарков се ангажира да се запознае подробно с мониторинговия доклад, както и да съдейства с включването на темата за реформата в правосъдието за деца в дневния ред на Съвета по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система.