На 4 и 5 декември в Абу Даби се провежда Глобална среща на върха на световния алианс WeProtect (WeProtect Global Alliance’s 2024 Global Summit) в темите за дигиталната безопасността на децата и прекратяването на злоупотреби с деца онлайн. Събитието събира политици и експерти от цял свят, включително от организации членове на Алианса.
Национална мрежа за децата (НМД) е част от международната мрежа за закрила на детето ECPAT International, която от своя страна е част от алианса WeProtect. След участието си в регионален форум на ECPAT за организациите от Европа, за представител на ECPAT Европа в Срещата на върха 2024 в Абу Даби беше поканен Георги Еленков, директор “Политики за децата” в НМД. Георги Еленков беше избран да представи позиция на детските правозащитни организации в Европа в панела “Възникващи рискове и решения, свързани с безопасността на децата онлайн” по време на официалната конферентна програма на форума.
Участниците в панела ще дискутират тенденции и добри практики в борбата с онлайн насилието над деца. Георги Еленков ще представи данни за България и европейските държави, регулаторни и правни предизвикателства в държавите в Европа, усилията на центровете за безопасен интернет, в това число и на българския център safenet.bg. Той ще подчертае и нуждата от детско участие в разработването на материали за онлайн безопасност, специалния фокус, от който се нуждаят уязвими общности като ромската, проблемите на достъпа до правосъдие, целите на застъпническата дейност на НМД в инициативата “Дигитални деца” и др.
Актуални моменти от събитието следете ТУК.
Смята се, че повече от 300 милиона деца годишно стават жертви на сексуална злоупотреба и експлоатация онлайн. Никога досега не е било по-важно да се постигне глобална, трансформираща промяна за прекратяване на сексуалната експлоатация и злоупотреба с деца в дигитална среда. Световната среща на върха на WeProtect, чийто съорганизатор е Министерството на вътрешните работи на Обединените арабски емирстваq е възможност държавите по света да създадат различно бъдеще за децата онлайн.
Част от събитието са министри, новатори, технологични лидери, организации на гражданското общество, политици и новатори, които променят света. Форумът има за цел да потърси конкретни решения за създаването на свят, в който децата са защитени от сексуална експлоатация и злоупотреба онлайн. Сред темите тази година са:
- Технологични иновации в защита на децата онлайн, включително разработки, които защитават децата от измами, докато играйт онлайн игри;
- Защита на най-уязвимите деца – тези в Африка и Азия, както и ромското население в държавите;
- Как технологиите, изкуствения интелект и новите възможности за учене предоставят инструменти на правоприлагащите органи по света;
- Как обществото може да използва изкуствен интелект за подобряване на борбата със сексуалното насилие над деца – от сеегментиране на потребители във форуми в Тъмната мрежа (dark web) до анализ на съдържанието в чатове;
- Кои са нововъзникващите рискове, които биха могли да оформят бъдещето на закрилата на детето през следващото десетилетие;
- Как чрез инвестиции и иновации може да бъде създадена нова глобална рамка в създаването на по-безопасно бъдеще за децата по света.
В дискусиите ще се включат представите ли на Обединените нации, Интерпол, центрове за безопасен интернет от различни държави, национални и транснационални правозащитни организации, технологични компании и др.
За WeProtect
Световният алианс WeProtect е глобално движение, посветено на прекратяването на сексуалната експлоатация и злоупотребата с деца онлайн. Глобалното обединение събира усилията на над 320 национални правителства, частни, гражданското общество и международни организации за създаване на по-безопасен цифров свят, в който всяко дете може да се развива.
Глобалната среща на върха на WeProtect се провежда веднъж на две години, а междувременно редовни срещи на работни групи, кръгли маси и уебинари, предоставят на членовете на Алианса ценни възможности за съвместно сътрудничество и иновации. WeProtect се фокусира върху промени в политиките, насърчаването на международното сътрудничество и популяризирането на най-съвременните подходи за борба с онлайн насилието над деца.