„Кризата е възможност“ стана твърдение, популярно до баналност. Но в последните месеци за екипа на Сдружение „Няма невъзможни неща“,това е по-вярно и актуално отвсякога. Това е един екип с новаторски дух. Затова периодът на социална изолация се превърна в истински катализатор за него.
Членовете на сдружението започнали да използват нови модели за социална работа с младежи с ментални затруднения и доброволци, които дали толкова добър резултат, че си заслужава да бъдат споделени.
Кризата с COVID-19 нарушила режима на дейността на емблематичния им клуб „Хвърчило”. Младежите с увреждания и ментални затруднения, които го посещават всяка седмица (20-тина младежи на възраст 18-30 години), си останали у дома и рязко почувствали липсата на груповите занятия и общуване в него. Това предизвикало хората от сдружнието бързо да се пренастроят на онлайн вълна. Започнали да организират 3 вида занимания в домашни условия. Носенето на обучителни и арт материали по домовете им се преърнало в традиция, а онлайн видеоуроците, забавните онлайн занятия станали ежедневни. Младжите от клуба започнали да отговарят на гатанки, да обясняват, да рисуват, да пишат, да домакинстват у дома.
Все по-чести станали разговорите по телефон и през интеренет, за да се свали напрежението от ограниченията на COVID-19 – мерките, притесненията от несигурността на бъдещето, невъзможността за излизане навън и т.н. Както и в занятията на живо в Клуб „Хвърчило“, така и онлайн, екипът на сдружението поощрявал младежите от клуба да бъдат физически активни, да се грижат за себе си, да спазват отлична хигиена, да са дейни през деня, да бъдат самостоятелни и т.н. Помагали им с транспортирането на хранителните помощи на семействата в най-тежко положение.
В голяма част от видеосрещите участвали много досегашни и нови доброволци – от Варна и от различни градове на страната. Над 40 нови доброволци – чудесни млади хора, смислени хора! И всичко това продължава да бъде толкова мотивиращо и полезно, че от сдружение „Няма невъзможни неща“ планират да го продължават и занапред. Да комбинират занятия „на живо“ със занятия онлайн.
Според хората от сдружението работата е най-доброто средство за интеграция и удовлетвореност, дори за справяне с последиците от COVID-19. За това, колкото и да е трудно, те продължават дейността както на Клуб „Хвърчило“, так и на Социалното предприятие към Сдружението, в което голяма част от младежите, които подкрепят, ще продължат да работят и да се чувстват пълноценни.
Източник: www.ngobg.info
Снимка: www.pixabey.com