Безпрецедентната криза, която ни сполетя през последните месеци, разкри колко много значи за нас СОЛИДАРНОСТТА. Знаем че „солидарност с всички“ е посланието, което трябва да бъде споделено с всички наши общности, ако искаме утре да бъде по-добро от вчера. Трябва да бъдем заедно и да говорим за общите ценности! Този текст е част от кампанията #CivicPride 2020, с която се демонстрира силата на гражданското общество и на гражданските активисти, когато действат заедно в една посока.
„Ние, гражданските активисти не сме фантоми – ние съществуваме, ние сме ресурс за Европа. Призоваваме институциите да признаят и подкрепят работата, която вършим, и ценностите, които защитаваме.”
Всеки, който е прекарал време в онези региони на света, засегнати от конфликти, войни или природни бедствия, със сигурност е открил, че в най-драматичните ситуации – гражданските организации или групите доброволци са тези, които помагат на хората в нужда. С малко средства и малко сила, те често са първите, които пристигат и последните, които напускат конфликтните зони.
Гражданските организации и групите от доброволци мобилизират своите средства и ноу-хау, като се простират далеч извън обичайните си възможности да помагат на нуждаещите се, където е необходимо.
Днес, нашият континент, заедно с целия свят, преживява огромна и неочаквана извънредна ситуация. Пандемията на коронавируса разтърсва живота ни, обществата, икономиките и демокрациите ни.
“Не можем да направи панорамна снимка на всички наши дейности по време на криза, но няколко снимки показват, че в допълнение към обичайните граждански организации, огромен брой спонтанно създадени групи са активирали гражданския дух в нашите общности, за да споделят взаимни грижи и солидарност.”
Още в първите дни на пандемичната криза гражданските организации и групи мобилизираха своите средства и ноу-хау, простирайки се далеч извън обичайните си възможности да помагат на нуждаещите се, където е необходимо. Те доставят храна, лекарства и предоставят основни услуги на най-уязвимите хора, които често са най-бедните. Те предлагат психологическа подкрепа, правна помощ или подслон за бездомни, мигранти и бежанци, подкрепа срещу домашно насилие и да събират средства за болници. Гражданското общество стои на първа линия и там, където правителствата използват кризата, за да завземат публичното пространство и да свият основните права и върховенството на закона.
С малкото средства и сила, които гражданските организации притежават, те се опитват да смекчат ужасните разходи, породени от кризата.
Всеки ден в цяла Европа, те се опитват да запълнят дупките, оставени от институционалните политики (или липсата на такива), особено в най-уязвимите части на всяко едно европейско общество. В същото време се борят тези пропуски да бъдат запълнени чрез напредъка на правата, социалното приобщаване и равенството. Именно гражданските активисти стимулират хората да участват, да запазват и разширяват гражданското пространство, което е предпоставка за демократични, сплотени и устойчиви общества. Те са все по-често свързани през границите, за да защитават гражданското пространство и демократичните ценности от разрушителния натиск и от реакционни, расистки и регресивни сили.
Европейските институции често пренебрегват ролята на организираното гражданско общество като източник на демократичен контрол и баланс, като посредник между индивида и държавата.
„Въпреки тази неоспорима реалност, ние все още трябва да прекарваме твърде много време, за да доказваме на институциите на всички нива, че гражданските организации не са фантоми, че съществуваме, че сме ресурс за нашата Европа.“
Положителни препратки към ролята на гражданското общество могат да бъдат намерени в официалните документи на ЕС. Каналите за диалог работят и те намират силни съюзници в лицето на Европейския парламент и ООН.И все пак – в цяла Европа твърде много правителства все повече разделят гражданското общество на „добро“ и „лошо“ или правят разлика между „политическо“ и „аполитично“. Европейските институции често пренебрегват ролята на организираното гражданско общество като източник на демократичен контрол и баланс, като посредник между индивида и държавата.
Днес европейските асоциации, които събират граждани и граждански организации заедно през границите, не са юридически признати, за разлика от европейските компании или кооперации. Днес законодателните процеси в ЕС все още пренебрегват прилагането на гражданския диалог като принцип на добро управление, заложен в член 11 от Договора за ЕС.
„Ние продължаваме да вярваме, че гражданският и социален диалог с институциите на всички нива с пълна автономия е основен елемент на европейската демокрация.“
По време на пандемията гражданските организации трябваше да мобилизират и обединят сили отново през границите, за да поискат нестопанският им сектор да бъде включен в кризисните пакети, предлагани на икономическите оператори. Но въпреки препоръката на Комисията да се консултира с гражданското общество при изготвянето на техните планове за възстановяване и устойчивост, много правителства не го направиха. По това време стотици хиляди сдружения прекраттиха нормалната си дейност. Милиони работници от третия сектор са изложени на риск от загуба на доходи. И тъй като много асоциации затварят вратите си поради кризата, местните общности и уязвимите хора, за които се грижат, рискуват повече от всякога да бъдат изоставени и маргинализирани.
„Координирахме мащабна кампания, за да избегнем съкращаване на бюджета на програмата за правата и ценностите, предложена от Европейската комисия през юни. И накрая, отпразнувахме историческа победа за гражданското общество, тъй като сделката при посредничеството на Европейския парламент и германското пребиваване в ЕС най-накрая увеличи бюджета на тази програма от 0,8 на 1,6 милиарда евро за периода 2021-2027. Това решение се появи в контекст, когато гражданските действия са най-необходими, когато източниците на финансиране стават все по-оскъдни – процес, който ще бъде анализиран в нашия предстоящ доклад на Civic Space Watch 2020.“
„Ние продължаваме да вярваме, че гражданският и социален диалог с институциите на всички нива с пълна автономия е основен елемент на европейската демокрация. Когато каналите за диалог се разпаднат, хората извеждат недоволството си на улицата. Това ни показва, че всички сме взаимозависими, че нашата сигурност зависи от сигурността на другия и че е необходима универсална здравна и социална защита за всички.“
Пандемията преподава на света много уроци. Учи хората, че са част от жизнената верига на планетата и не я притежават. Учи ни, че глобализираният свободен пазар и климатичната криза ни правят уязвими. Това ни показва, че всички сме взаимозависими, че нашата сигурност зависи от сигурността на другия и че е необходима универсална здравна и социална защита за всички. Това показва, че общото благо трябва да бъде защитено от публичните институции. Това показва кои са основните работни места и че те трябва да бъдат признати и справедливо платени. Като цяло отново напомня за огромната стойност на солидарността за всички.
Това са въпроси, за които се говори от години, но думите често попадат в задънени глухи улици. Тези въпроси подхранват не само кампаниите на гражданските организации, но и знанията им, предложенията и съюзите с академичния и научния свят в европейската и международната сфера.
„Ние вярваме, че нашите знания и практики са необходими, за да направим нашата Европа устойчива и готова да се обърне към бъдещето. Искаме да бъдем част от неговата реконструкция и се организираме, за да дадем силен принос за ЕС от следващото поколение и за Конференцията за бъдещето на Европа.“
“Ние сме тук, както винаги, и ще останем такива.И ние се стремим да направим утре по-добро от вчера.”
***
Гледайте и мотивационното видео за ролята на граждснките активисти:
Източник: https://www.politico.eu/
Снимка: pixabay.com