Несебър не познава миграцията на млади хора. Тези, които са родени тук, искат да работят и живеят в града си. Все по-силен става обратният процес – сезонно работещи да се заселват в общината, казва кметът на града Николай Димитров.
Преди дни морското градче, което е известно най-вече с историята и с уникалните си църкви, бе отличено в традиционната класация на „24 часа” и „Дарик” „Най-добрият град за живеене” като най-бързо растящия в България.
За местната администрация това не е изненада, тъй като от няколко години има трайна бейби бум тенденция. Въпреки кризата общината запази бонуса семейство с новородено да получава по 2000 лв. еднократна помощ. Това се случва вече 8 г. Само през 2013 г. помощта е зарадвала над 310 семейства, разказва в своя статия в. “24 часа”.
Всичко става при ясни и одобрени от съветниците условия за получаване на сумата: новороденото или осиновеното дете да е с постоянен адрес на територията на общината и към момента на подаване на заявлението поне единият родител да е с постоянен адрес не по-малко от 5 г.
Друга подкрепа е еднократната помощ от 2000 лв. за двойки и семейства с репродуктивни проблеми. Финансовата помощ е за покриване на разходите за инвитро процедура. Тя се отпуска от бюджета на Несебър за един опит в рамките на календарна година, като парите отиват директно по сметка на лечебното заведение, в което ще бъде извършена процедурата.
1,2 млн. лв. от местния бюджет са изразходени само през последните 2 г. за помощ на новородени и инвитро, казват от общинската администрация.
Според кмета бейби бумът е свързан и с добрите условия за отглеждане на децата. Досега в Несебър имаше 2 детски градини, но вече е готова и трета в кв. „Черно море”, където живеят предимно млади семейства. Детското заведение е с капацитет 100 деца. През юни то ще отвори врати за първите си възпитаници. Освен съвременно обучение по основните образователни направления за различните възрастови групи детската градина ще предложи и разнообразни възможности за допълнителни дейности по интереси – английски език, спортни танци. По програмата за трансгранично сътрудничество предстои реконструкция на несебърска къща в Стария град и превръщането й във филиал на детска градина. В нея ще има и групи за деца, които се занимават с изкуство.
През последните години бяха разширени детските градини в Равда, Обзор и Св. Влас, припомня кметът Димитров. Според него Несебър най-вероятно е общината с най-ниска месечна такса – 30 лв.
Най-новата идея на кмета е свързана със замразяването на стволови клетки на новородени като възможност те да се използват за алтернативни методи за лечение на децата, ако възникнат проблеми след време.
„Смятам да внеса такова предложение за гласуване в общинския съвет при обсъждане на бюджета за догодина”, казва кметът.
От общината предвиждат процедурата да е максимално облекчена. От родителите ще се изисква преди раждане да представят договор с клиника по избор, на която директно ще се превеждат парите.
Източник: в. “24 часа”
Снимка: sxc.hu/mmgallan