Неправителствените организации (НПО) имат най-позитивен публичен образ в сравнение с политици, съдии, кметове, бизнесмени и журналисти. Този образ обаче е абстрактен, тъй като гражданският сектор не се възприема от мнозинството от хората като непосредствен защитник на интересите им, съобщава в. “Сега”.
Данните са от представително социологическо изследване на Българския център за нестопанско право и осъществено от доц. Иво Христов, доц. Иван Чалъков и гл. ас. Донка Кескинова. То е направено в периода 27 юни – 7 юли 2013 г., когато гражданските протести срещу правителството бяха най-масови. По това време се водеше и яростна кампания, че участниците в шествията са платени от неправителствени организации с чуждестранно финансиране. Затова резултатът от проучването показва изненадващия резултат, че анкетираните не са се повлияли от черния PR. НПО с финансиране от чужбина не са проблем за мнозинството от попитаните. Негативно са настроени над 20%, но техните опасения идват най-вече от дейността на радикални религиозни фондации.
Най-популярни НПО са тези с голямо медийно присъствие и свързани с благотворителни, спортни и екологически инициативи. Следват ги тези, чиято дейност се концентрира над защитата на интереси и справедливи каузи. 55% от анкетираните се затрудняват да посочат конкретно НПО с неговото име или дейност. Най-популярните са фондация “Димитър Бербатов”, “Отворено общество”, Български червен кръст, “Бъдеще за България”, “Четири лапи”, “Зелени Балкани”.
На въпрос каква е ползата от НПО 65% отговарят, че помагат на хората, 21% – че усвояват пари по европейски програми, а едва 8% са на мнение, че имат функция да контролират и ограничават държавата. 11% от всички анкетирани смятат, че фондациите са търговски дружества, 19% – че са създадени от държавата или общините.
Почти четвърт от гражданите смятат членуването в НПО за предпочитания начин за защита на техните интереси и решаване на проблемите им. Доста по-малко са склонните сами да проявят инициатива или да се обърнат към НПО, за да решат своите проблеми, в сравнение с тези, които оставят тази отговорност на държавата. Едва една десета декларират някакъв личен контакт с НПО, но затова пък са удовлетворени от тези контакти.
Социалната база на неправителствените организации не е голяма: в тях участват между 2 и 4% от населението на страната, като тази за доброволчеството е най-широка в сравнение с благотворителността или желанието за членуване и създаване на НПО (почти 70%). Според представители на гражданския сектор тенденциите по отношение на доброволчеството и дарителството са много положителни.
Източник: в. “Сега”
Снимка: kaloto.net