Национална мрежа за децата се присъединява към въпросите и призива на група граждански активисти и защитници на правата на децата и хората с увреждания за уреждането на здравната и медицинската грижа и помощ на чужди граждани от трети страни, влизащи в България, които са без статут на бежанци и постоянно пребиваващи.
Целта е да се обърне внимание на Министерството на здравеопазването, лечебните заведения и администрацията към проблема за уреждането на лечението и проследяването на: хронични състояния, поддържащо лечение, хемодиализа, химио- и лъчетерапия, проследяване на бременни, първични прегледи на хората, които идват от Украйна и не подават молби за бежанци или пък са с двойно гражданство (дори да имат български паспорти, те се водят здравно неосигурени по чл. 39 , ал. 5 от Закона за здравното осигуряване за медицински услуги):
- Има ли план за осигуряване на медикаментите от първа необходимост за тези хора, например таргетни терапии с антитела, химиотерапевтични средства, осигуряване на достъп до хирургически интервенции и провеждане на лъчетерапия?
- Има ли план за предоставяне на специални храни за медицински цели на нуждаещите се пациенти?
- Как ще се отнесе МЗ към пациентите, нуждаещи се от животоспасяваща диализа и по какъв начин те ще бъдат включени към диализните центрове в България?
- Ще бъдат ли предвидени средства и механизми за лечение на тежки автоимунни заболявания в активна, остра фаза?
- Ще бъде ли осигурена възможност за проследяване на бременност (включително изследванията за гестационен диабет) и ще имат ли достъп до пренатална диагностика?
- Как ще се организират консултации за деца до 1 г и профилактични и редовни прегледи за по-големите деца и как родителите ще бъдат насочвани към педиатрична помощ и към подкрепа за кърмене и хранене. Особено важно е за малките бебета да се следи развитието постоянно с консултации, ваксинационния статус, профилактичните прегледи.
Необходимо е МЗ в спешен порядък да излезе с план за действие и заповед за организация на лечението на такива пациенти.
Също така е важно лечебните заведения своевременно да бъдат информирани за правата на бежанците да ползват “безплатно медицинско обслужване при условията и по реда за българските граждани”, и реимбурсирането на разходите за тази медицинска грижа да бъде обезпечено от Министерството на здравеопазването, така че лечебните заведения да се чувстват спокойни да я оказват и да не връщат нуждаещи се от лечение поради неяснота как ще се финансира.
Необходимо е също да се създаде организация за упътване на бежанците към съответното лечебно заведение според нуждата, например телефонна линия към МЗ.
Снимка: pixabay.com