Skip links

Национална среща на пилотните детски съвети

На 22 юли 2014 г. в 18:00 ч. започна тридневната национална среща на пилотните детски съвети в България. Събитието се провежда в Боровец и е част от проекта „Насърчаване на детското участие чрез укрепване ролята на ученическите съвети на училищно, общинско, областно и национално ниво”.

Проектът се осъществява в партньорство между УНИЦЕФ-България, Държавната агенция за закрила на детето и Фондация “Партньори-България” и с подкрепата на Министерство на образованието и науката в 8 общини – Монтана, Вършец, Сливен, Нова Загора, Котел, Твърдица, Благоевград и Гоце Делчев. Специални гости на срещата бяха Мария Златарева, директор „Политики и програми” и Кремена Чобанова, консултант „Детско правосъдие”, УНИЦЕФ – България, Неджми Ахмед, заместник областен управител на област Сливен и Петя Димитрова, държавен експерт, Държавна агенция за закрила на детето, както и деца-представители на Националния съвет на децата към ДАЗД.

На откриването приветствие към участниците поднесе Неджми Ахмед. Заместник областният управител изрази задоволството си от това, че във всички съвети, формирани на територията на областта, вече работят успешно и изразяват желанието си да се развиват и да стават все по-продуктивни в дейностите си. Той пожела добрите практики, които вече са създадени, да се разпространяват и в останалите региони на страната.

През трите дни на настоящото събитие 86 деца от различни области на страната  работиха за подобряване работата на съветите. Те разказаха примери за добри практики, показващи, че децата имат мнение и желание да направят положителна промяна сред общностите, в които живеят. Благотворителни инициативи, насочени към деца в нужда, акции за облагородяване на средата, като фитнес площадка и класна стая на открито, концерти за талантливи деца и спортни мероприятия са само част от инициативите, осъществявани от детските съвети. Провеждането на демократични избори за представители на съветите, осъществяването на анкети, проучващи мнението на младите хора и организирането на подписки, спомогнаха гласът на техните връстници да бъде чут.

Учители, педагогически съветници и психолози, координатори, представители на ДАЗД, Национална мрежа за децата и Младежки дом Сливен и други, подпомагащи развитието и реализацията на детските права и искания, също участват в групи за подобряване на резултатите при изпълнение на ролята си в различните съвети.

Практическата програма започна с различни игри за опознаване, спомагащи участниците по-лесно да „скъсят дистанцията” помежду си и да започнат да работят пълноценно за бъдещи съвместни дейности.

За финал участниците трябваше да изработят планове, които да предложат възможни начини за утвърждаване правото на мнение на деца с увреждания, деца от етническите малцинства и от малките населени места. Представителите на детските съвети бяха единодушни, че всички деца трябва имат възможността да изразят своето мнение по въпросите, които ги вълнуват. Част от предложенията бяха: сформиране на мрежа от доброволци, изграждане на младежки центрове, провеждане на редовни срещи с деца от различни групи, използване на анкетни карти и информационни кампании.

Източник: partnersbg.org

Снимка: freeimages.com/ flaivoloka

Прочетете също и: