Национална мрежа за децата публикува становище, че Националната здравна стратегия 2014-2020 в настоящия й вид е не само актуализирана, но и подобрена и че ще сътрудничи за постигането на поставените пет основни цели до 2020 г. По мнение на експертите от Мрежата за децата в документа са адресирани редица важни проблеми с актуални данни и релевантен ситуационен анализ, като са взети предвид препоръки, които Национална мрежа за децата е отправяла към Министерство на здравеопазването и други институции.
По текста на Политика 1.1: Здраве за майките и бебетата, предлагаме да се добави и ангажимент за „назначаване на социален работник или психолог в Родилните отделения“, който ще има положителен ефект за подобряване на съществуващите практики за комуникация с родителите.
По отношение на текста за хуманизиране на професията, препоръчваме да се акцентира психо-емоционалното състояние на пациента и да се добави текст „осигуряване на приятелска към бебето и майката болнична среда и здравна система“.
Към разширяване на дейностите по майчино и детско здраве в пакета, заплащан от НЗОК, Национална мрежа за децата препоръчва да се предвиди гарантиран пакет за майчино и детско здраве и за здравно неосигурените жени и техните деца.
По отношение на Политика 1.2. „Детско и юношеско здраве“, заставаме зад текста, свързан с развитие на механизми за заплащане от държавния бюджет на дейности по опазване на детското здраве извън задължителното здравно осигуряване. Експертите от организацията изразяват подкрепа и за текстовете за холистичен подход към ранното детско развитие и прилагане на модела на ранната интервенция.
Във връзка с Политика 1.5. „Психично здраве“, поддържаме идеята за намаляване институционализацията на психично болните хора и осигуряване на повече дневни центрове за тях и подчертаваме необходимостта от изготвяне на легитимна правна форма на съществуането на дневните услуги за психично здраве.
В частта 1.6. „Хора с увреждания“, предлагаме възприемане на Международната класификация на функционирането, уврежданията и здравето (ISF) на Световната здравна организация и промени в законодателството, които да уреждат прилагането й в България. Другите ни препоръки са свързани с изготвянето на единен регистър на децата с хронични и неврологични заболявания, създаване на групи за взаимопомощ за родители към големите болници.
Относно Политика 1.7. „Здраве за уязвими групи“, Национална мрежата за децата подкрепя планираното развитие на мобилни услуги в общността за бременни, родилки, деца и уязвими групи и планираната превенция на ранните раждания, програми за семейно планиране и сексуално и репродуктивно здраве и заявява готовност да партнира активно в тази сфера.
Снимка: photl.com/Studio Cl Art