Национална мрежа за децата, в партньорство със сдружение „Дете и пространство” и с Институт за изследване на населението и човека – БАН, започва активна работа по проект „Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България.”
Проектът цели да даде тласък на процеса за възприемане на цялостен семейно-ориентиран подход, който поставя фокус върху подкрепата към родителите и който засяга богат спектър от области – социално-икономически мерки, образование, здравеопазване, жилищно настаняване, закрила на детето и други. Възприемането на такъв интегриран подход е от ключово значение за качествена подкрепа на семействата, защото макар и различни по характер, всички области за взаимосвързани и зависими една от друга.
В рамките на проекта се предвижда анализ на семейните политики, прилагани в четири европейски държави – Франция, Великобритания, Норвегия и Германия – които представят трите основни модела социални държави. Очакването е, че задълбоченото изследване на техните политики ще спомогне за извличането на добри практики, които да бъдат заимствани в процеса на формулиране на визията.
Предвижда се и анализ на съществуващите български практики, мерки и инициативи в подкрепа на семействата, за да бъде проследена потенциалната осъществимост на тези практики в българския контекст. Съдържанието на Визията ще бъде обсъдено и по време на обществени консултации с участието на всички заинтересовани страни, включително и на експерти и представители на институциите.
Ролята на Института за изследване на населението и човека – БАН в проекта е ключова, тъй като експертите проведоха изследвания на обществените нагласи чрез фокус групи. Изследването цели да идентифицира широкия диапазон от нагласи и очаквания на българите относно семейната политика като включва анализ на 10 фокус групи и 20 интервюта. Участници във фокус групите са граждани, млади родители, които дискутират ефективността на действащата социална политика и техните бъдещи очаквания.
Според партньорите по проекта, в страната има необходимост от възприемане на визия за семейна политика, тъй като повечето мерки в подкрепа за семействата и родителите се извършват „на парче,” а именно чрез приемане на разпоредби, които правят някои несъществени изменения, без да има визия за това към какъв тип подпомагане и подкрепа на семейството се стремят правителствата и какви са средносрочните и дългосрочните цели, които си поставят те. Пример за това е броят на децата в т.нар. формална грижа, който не намалява, въпреки текущия процес по деинституционализация. При съществуване на адекватни мерки, насочени към подкрепа на родителите, броят деца „отглеждани от държавата” би намалял значително. Партньорите по проекта са единодушни, че не качеството на санкцията, а качествената подкрепа на родителите ще бъде решаваща за постигане на напредък в развитието на семейните политики.
Проектът се финансира от Програмата за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение „Дете и пространство“, Национална мрежа за децата и ИИНЧ – БАН и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.
Снимка: freeimages.com/simona balint