Skip links

Национална мрежа за децата взе участие в национален семинар “Интегрирани социални жилищни политики в България”

На 26 юни 2014 г. в гр. Дупница се проведе национален семинар на тема “Интегрирани социални жилищни политики в Българи”, организиран от Фондация „Институт „Отворено общество” и МЕРИ (мрежа от общини за ефективна ромска интеграция) – България.

В рамките на семинара общински експерти, представители на местната администрация, национални институции и неправителствени организации обмениха информация за добри практики и опит при реализиране на проекти, програми и модели за социални включване на уязвими групи чрез прилагане на интегрирани политики за социална работа и подобряване на жилищните условия.

Горан Ристич – Директор на Център за социално подпомагане в Смедерево, Сърбия, представи Модел за интегрирана и устойчива социално-жилищна политика в Република Сърбия и бяха дискутирани възможностите за адаптиране на добри практики в България. Социалното настаняване (за крайно нуждаещи се лица/семейства в общината) в Сърбия има история от 2003 г., като част от разширената политика за социална закрила и е записано като право в Закона за социална защита. В момента в Сърбия има изградени социални жилища в над 30 града, в рамките на политиката на местно самоуправление, което има ангажимент към оценка на нуждите на местно ниво и осигуряване на финансиране на услугата.

От българска страна беше представен напредъка на три от четирите пилотни общини – Дупница, Девня, Видин и Бургас, реализиращи интегриран проект за изграждане на жилища за социално слаби граждани – „Дом за всеки”, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие”. Паралелно с това, пилотните общини имат осигурено финансиране и по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” за т.нар меки мерки – обучение, квалификация и подкрепа за намиране на работа на настанените лица, необходими за осъществяване на интегрираната проектна идея и постигането на устойчив ефект – здравни, образователни и социални услуги за целевата група.

Основен фокус е разработването и прилагането на цялостна методика, която да идентифицира потенциалните ползватели/наематели на социални жилища от целевата група, изготвяне, обсъждане и приемане на механизъм за координация между държавните и общински органи и институции за обмен на информация и взаимодействие при изпълнението на проектните дейности. Това ще гарантира постигането на устойчива заетост, предоставяне на образователни услуги и такива за превенция на ранното отпадане от училище, достъп до здравни услуги, програми за социални услуги, предоставяне на посреднически услуги от Дирекция “Бюро по труда” и др.

Ася Добруджалиева от Фондация „Подслон за човечеството” – Хабитат България представи пилотен модел на социалната услуга „Жилищен медиатор” за уязвими групи в България, който се реализира съвместно с три партньорски организации – Клуб на НСО – Търговище, Фондация „Здраве и социално развитие”- София и НЧ „Васил Левски 1965” – гр. Кюстендил.

Ролята на жилищния медиатор е нова за България. Тя включва консултиране и подкрепа на клиенти в процеса на подобряване на техните домове или решаване на други текущи проблеми, свързани с жилището и средата на живот.

За повече информация относно презентациите от семинара, може да се свържете с Мадлен Таниелян от Национална мрежа за децата на [email protected].

Снимка: freeimages.com/I4red0

 

Прочетете също и: