Национална мрежа за децата взе участие в конференцията „Деца в конфликт със закона. Реформа на системата за детско правосъдие в съответствие с международните стандарти и най-добрия интерес на детето“, организирана от Народното събрание, Министерството на правосъдието и УНИЦЕФ България.
Форумът беше посветен на въпросите свързани със системата за детско правосъдие и се проведе в София на 10 и 11 юни 2014 г.
Детското правосъдие в България е в процес на реформа вече над десетилетие. Действащата правно-административна рамка включва няколко системи – съдебна, административна и система за закрила на детето, които понякога функционират паралелно и не успяват да гарантират най-добрия интерес на детето в съответствие с международните стандарти.
Участниците в конференцията дискутираха необходимостта от промени в нормативната рамка в съответствие с принципите на европейските и международни инструменти и за да бъде обезпечено спазването на правата на детето в съдебни процедури, в които децата участват като заподозрени, обвиняеми или извършители.
На лице са несъответствия и празнини в законодателната рамка, които поставят под въпрос дали човешките права на детето са напълно защитени и дали са налице необходимите правни гаранции. Има необходимост от въвеждане на ясни дефиниции в системата на детското правосъдие, въвеждане на алтернативни мерки, които да могат да се налагат от прокуратура и съд, включително уреждане на медиацията като специална мярка при конфликт между непълнолетен и извършител. Беше поставен акцент на необходимостта от пълно привеждане на системата за детско правосъдие в съответствие с Конвенцията за правата на детето и другите международни документи.
Представени бяха и препоръките на ООН към България в областта на детското правосъдие от г-жа Невена Вукович Сахович, бивш член на Комитета на ООН по правата на детето и докладчик за България, както и Несъответствията и празнините в законодателната рамка от г-н Жан Зерматен, директор на Международния институт за правата на детето, Швейцария.
Основни въпроси дискутирани по време на форума в тематични групи бяха мястото и ролята на интегрирания подход и работа по случай на дете в конфликт със закона, възможностите за отклонява и алтернативни мерки, основни права на децата по време на разследването и правораздаването, както и ролята на социалната работа в съдебната система и специализацията на професионалистите, работещи с деца.
По време на събитието бяха представени и редица интересни добри практики в областта на правосъдието за деца като:
- Практика “Halt” в областта на отклоняването, представена от Рик Куинт, Програма HALT, Кралство Нидерландия;
- Ролята на социалната работа в детското правосъдие, презентирана от проф. д-р Браян Литълчайлд, Университет Хартфордшър;
- Опитът на област Пловдив и работата на Фонд за превенция на престъпността бяха показани от ИГА, Андрей Момчилов, Борислава Денчева, инспектор Детска педагогическа стая, ОД на МВР Пловдив и Иван Гълъбов, началник на Областна служба „Изпълнение на наказанията“ – Пловдив;
- Опитът на област Шумен ” Социалната работа в наказателния процес с непълнолетни – възможности и препятствия”, беше представен от съдия Нели Батанова, председател на Окръжен съд – Шумен и доц. д-р Нели Петрова, Институт по социални дейности и практики.
Национална мрежа за децата подкрепи организирането на конференцията като взе активно участие в експертната група, ангажирана с обсъждането на дневния ред и подготовката на събитието.
По време на форума, Георги Богданов, изпълнителен директор на организацията, направи презентация на тема „Ролята на НПО в независимия мониторинг на правата на децата в конфликт със закона“, в която акцентира на необходимостта от развиване на политика, базирана на данни и доказателства, и направи конкретни предложения за включване на темата за реформата в детското и младежо правосъдие в следващия мониторингов доклад за България.
Повече информация за събитието
Снимка: flickr/olgaberrios