На 16 април 2015 г. се проведе заключителното събитие по проекта на Junior Achievement “Зелено предприемачество за устойчиво развитие”, конференцията „Мястото на устойчивия бизнес в образователната система“. Проектът беше изпълнен от от Джуниър Ачийвмънт България в партньорство с Ungt Entreprenorskap Sogn og Fjordane (Норвегия) с финансиране от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.
На конференцията бяха представени резултатите от проекта, който поставя актуалния въпрос къде е мястото на устойчивия бизнес в образованието в България и чрез какви методи и подходи могат да се намерят най-удачните начини той да навлезе като предприемаческа практика в образованието от начална степен под формата на различни образователни проекти до гимназиални инициативи на учениците в профилирани и професионални гимназии, които са на прага на разработването на свои собствени предприемачески идеи и устойчиви бизнес-инициативи. Участниците в конференцията – ученици, учители и представители на неправителствения сектор споделиха, че много често съществуващите в момента учебни програми и нормативни наредби за организация на учебното време и извънкласните занимания не позволяват достатъчно ефективно използване на предприемаческия подход в обучението, както и прякото запознаване на учениците с работата на различни бизнес-организации и техните политики, насочени към социална отговорност и устойчивост.
По време на събитието Национална мрежа за децата беше представена от Пламена Фотева, координатор на проект „Училището като център в общността“, която сподели необходимостта от създаване на подобни условия и насърчаване на партньорствата между училищата и местните бизнеси, какъвто е и един от основните приоритетите на проекта за общностни училища.
Проектът „Зелено предприемачество за устойчиво развитие“ е създаден с цел да развие у младите предприемачи от България и Норвегия чувствителност към проблемите на околната среда и да ги вдъхнови да създават идеи за устойчив бизнес. В рамките на проекта 80 амбициозни младежи с вече солидна основа като зелени предприемачи, взимат участие в тримесечен онлайн образователен курс, който ги запознwaа с глобалните екологични проблеми, принципите на устойчивото развитие и успешните примери на млади зелени предприемачи.
За най-добре представилите се 30 гимназисти от България и Норвегия ДАБ организира едноседмичен Еко лагер в Родопите през октомври 2014 г., по време на който те имат възможност да се запознаят с местната общност, кухня и традиции, да посетят устойчиви бизнеси в региона, да работят в екипи върху свои собствени идеи за екологичен бизнес в отговор на конкретно зададено им предизвикателство и да ги представят пред жури.
Курсът с видео лекции е вече достъпен за всички на сайта на ДАБ след регистрация.
Снимка: freeimages.com/Svilen001