На 8 ноември 2016 г. в Министерството на труда и социалната политика се проведе заседание на работната група във връзка с Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020.
По време на срещата беше обсъден проект на Отчет на Плана за действие за периода 2015-2016 г. за изпълнение на Националната стратегия и проект на Междинен преглед на изпълнението на Стратегията.
Ваня Кънева от Фондация „За нашите деца” отчете предимствата на балансирания анализ, направен в Междинния преглед на изпълнението на Стратегията. В същото време тя коментира, че са налице предпоставки за актуализация на Стратегията, които не са взети предвид при решението, че документът няма необходимост да бъде редактиран. Фондацията, както и Национална мрежа за децата бяха на мнение, че мерките за изпълнение на заложените приоритети трябва да бъдат много по-изчерпателни и решителни, за да се постигне реален резултат.
Зам.-министърът на труда и социалната полтиика, Деница Сачева, обясни, че мотивите за отказа от актуализиране на документа са различни, като сред тях се нарежда фактът, че част от мерките не касаят конкретно текущата стратегия, а други предстои да бъдат изпълнени от промени в други закони и поднормативни актове. В същото време, Стратегията не би могла да обхване всички теми и сектори.
Национална мрежа за децата изрази становище, че при това положение е важно новият План за действие за периода 2017-2018 г. да бъде изготвен навреме, да бъде достатъчно детайлен и да заложи индикатори, чрез които да бъде проследен напредъкът на отделните дейности. Национална мрежа за децата и Фондация „За нашите деца“ ще дадат своите предложения по матрицата на новия двугодишен План за действие до края на седмицата.
По отношение на внесеното становище от Национална мрежа за децата в областта на образованието и подобряването на жилищните условия по ПРИОРИТЕТ 8: Подобряване на жилищните условия на уязвими групи и подкрепа на бездомните, Министерството на регионалното развитие и благоустройството отбелязва, че във връзка със състоянието на жилищния фонд, с нуждата от обновяване на съществуващите жилищни сгради, с променената демографска структура и с потребностите на хората, както и с действащите стандарти относно качеството на средата за обитаване и сградния фонд и поетите ангажименти от правителството се налага разработване на модерен стратегически документ, подпомагащ развитието на жилищната политика на страната и превръщането ѝ в неотменен елемент на регионалната политика. След проведени работни срещи, е било постигнато съгласие за разработване на Национална жилищна стратегия на Р. България съгласно изискванията на процедурата по чл. 13 ал. 1 т. 15 от Закона за обществените поръчки.
На базата на анализ и проучвания за състоянието и потребностите на жилищния сектор в България, ангажиментите на България в международните споразумения в областта на „жилищните условия“ както и на европейските модели на жилищни системи, Националният център за териториално развитие, в тясно сътрудничество с дирекция „Жилищна политика“, ще създаде нов «работещ» модел на българската жилищна система.
Снимка: stockvault.net