Международна социална служба – България, съвместно с Детски правен център, организираха заключителна конференция по проект „Правосъдие – приятел на детето.“ Проектът има за цел да осигури спазване на правата на детето преди, по време и след приключване на съдебното производство в областта на гражданското правораздаване чрез въвеждане на минимални стандарти, които гарантират правосъдие – приятел на детето.
Стандартите са разработени съвместно със съдии и социални работници след предоставяне на базисно и специализирано мулти-дисциплинарно обучение, разработване на обучителни програми за магистрати и социални работници, адаптиране на съдебните зали и изграждане на помещения за изслушване на деца в сградите на съдилищата, разработване и тестване на иновативни услуги, които подкрепят детето и неговото семейство преди, по време и след приключване на съдебното производство и изработване и разпространение на информационни материализа деца, които участват в съдебни производства по Семейния кодекс, Закона за закрила на детето, Закона за защита от домашно насилие и други нормативни актове в областта на гражданското правораздаване.
Минималните стандарти, които гарантират правосъдие – приятел на детето са пилотирани в три районни съдилища – модели (Районен съд Бургас, Районен съд Велико Търново и Районен съд Златоград). В обученията по проекта обаче са включени допълнително съдии и социални работници от още 15 районни съдилища и Отдели за закрила на детето в Благоевград, Хасково, Пловдив, Разград, Смолян, Стара Загора, Казанлък, Гълъбово, Дулово, Бяла Слатина, Берковица Козлодуй, Разлог, Петрич и Карлово.
Конференцията на 20 и 21 октомври 2015 беше открита от д-р Събина Събева, която изрази задоволството си от успешното приключване на проекта. Според нея, една от най-лесните стъпки е била да се изгради необходимата материална база. В същото време, подобряването на взаимодействието между съдебната система и системата за закрила и стимулиране на мултидисциплинарния подход в работата с деца, за да се гарантират техните права, все още остават сериозни предизвикателства.
Думите ѝ бяха подкрепени от зам.-министър Вергиния Мичева, която подчерта важността от въвеждане на задължителна медиация в споровете между родители относно децата след тяхната раздяла или развод. За нея също е важно в гражданското правораздаване да има както подходяща материална база, така и добре подготвени специалисти. Зам.-министър Мичева заключи, че независимо каква е ролята на детето в съдебните производства, неговите най-добри интереси трябва да бъдат гарантирани. Мария Хесус Конде, новият Представител на УНИЦЕФ за България, и Н.Пр. Ема Хопкинс, посланик на Великобритания в България, също поздравиха организаторите за успешното приключване на проекта.
Ник Крайтън, съдия с дългогодишен опит, и Джил Тимис, социален работник от Великобритания, разказаха за работата си в България през последните десет години, която стартира с т.нар. „Пътуващи семинари,” чиято цел е била да представят необходимостта от взаимодействие между съдиите и социалните работници при вземането на решение за детето. Ник Крайтън подчерта за значението на списъка на благосъстоянието, въведен в английския Закон за децата, който включва критерии за преценка на най-добрите интереси на детето, между които неговите желания и чувства, физически, психологически и образователни потребности, капацитета на родителите, религиозният, културен и социален контекст на детето, вредата, която детето е претърпяло или има опасност за претърпи, който списък, благодарение на Пътуващите семинари става част и от българското законодателство (§1, т.5 от Допълнителната разпоредба на Закона за закрила на детето). Според съдия Крайтън социалният работник е този, който би могъл да предостави информацията, събрана съобразно посочените критерии, което се явява от ключово значение, тъй като, решението за бъдещето за детето не би трябвало да се взема във вакуум.
По време на събитието беше представен наръчникът „Правосъдие – приятел на детето,” който включва разработените по проекта стандарти в областта на гражданското правораздаване за деца, както и събраните добри практики за тяхното прилагане. Стандартите включват 12 тематични области:
• Информиране на детето по повод участие в съдебни производства
• Процесуално представителство на детето
• Изслушване на детето и изразяване на мнение
• Подходяща среда за изслушване на детето
• Благоприятни условия за изслушване на детето
• Подходящ език за комуникация с детето
• Организиране на съдебното производство
• Структура и съдържание на социалния доклад
• Мултидисциплинарен и междуинституционален подход
• Вземане на решение в интерес на детето. Изпълнение на съдебното решение
• Специализация на професионалистите
• Специализирани програми и услуги за подкрепа
Дани Колева, програмен директор на Национална мрежа за децата, беше водещ на панел, който засегна темата за адаптираните съдебни зали и стаи за изслушване на деца в съдилищата. Съдии от районните съдилища в Бургас, Велико Търново, Златоград, Хасково, Благоевград, Бяла Слатина, Дулово и Берковица споделиха опита си и разказаха за предизвикателствата, с които са се сблъскали в процеса на тяхното изграждане. Интересно е, че помещенията в РС Бургас са предоставени за ползване и от окръжен и апелативен съд Бургас, както и от районната и окръжна прокуратура в града. Участниците от РС Берковица пък разказаха, че са организирали работата си така, че изслушванията на деца да се състоят в понеделник, когато няма планирани съдебни заседания, за да се избегне суматохата от забързаното ежедневие в сградата, която би могла да донесе допълнителен стрес за децата. Адаптираната съдебна зала в Благоевград се използва и от държавните съдебни изпълнители в производствата за предаване на дете.
Вторият ден от конференцията беше посветен на представяне на услугите и програмите, които подкрепят детето и родителите преди, по време и след съдебното производство. Самоинициативата и гъвкавостта на участниците в проекта направи силно впечатление на присъстващите, както по време на представянето на опита от работата в съда, така и при услугите. Здравка Николова от ЦОП Велико Търново представи услугата „Информационна програма за родители, които се разделят“, чиято цел е да мотивира родителите за постигнат споразумение по въпросите за децата.
Родителите се насочват към тази програма от съда, който разглежда спора между тях. Мария Атанасова от ЦОП Бургас разказа за контактния център. Това е услуга, която предлага „наблюдаван контакт,” в случай, че съществува риск за сигурността и безопасността на детето, по време на който присъства социален работник, и „подкрепян контакт,” когато срещата между родителя и детето се осъществява в центъра, но без присъствието на специалист от екипа. Центърът може да служи и за място за вземане и предаване на детето, когато родителите не желаят да се срещат.
Екатерина Николова от РС Благоевград разказа за адаптирания План за родителстване, който се отнася до разпределяне на отговорностите на родителите и уреждане на условията за отглеждане на детето след тяхната раздяла, включително вземането на решения за детето, разпределението на времето за ваканция, контактите с други роднини, водене и вземане от училище, религиозно възпитание, културно развитие и т.н. Тя още сподели за информирането на адвокатската общност и включването на адвокатите в инициативата на съда. Весела Банова, клиничен психолог и психотерапевт, представи своя психоаналитичен поглед върху работата с деца, които участват граждански производства.
В последната част от събитието Адвокат Миглена Балджиева разказа повече за стандартите, които гарантират правосъдие – приятел на детето, както и за процеса на тяхното разработване и пилотиране. Нейното представяне завърши с дискусия, която засегна принципите, подходите и целите на участие на детето както в граждански, така и в наказателни производства.
За повече информация относно дейностите на проекта бихте могли да се свържете с Миглена Балджиева, [email protected]
Снимка: photl.com/ Fedior L