От 27 до 29 май 2015 г. в Будапеща, Унгария се проведе семинар посветен на развитието на по-добри механизми за международна координация при превенцията и защитата на дец,а уязвими към трафик на хора в Европа. В работната група участваха представители от Обединеното кралство, Румъния, Чехия, Финландия, Литва, Латвия, Естония, Германия, Унгария, Ирландия и Португалия. България беше представена от експерти от Държавната агенция за закрила на детето, Националната комисия за борба с трафика на хора, Главна дирекция „Гранична полиция“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“.
Национална мрежа за децата беше представена от Диляна Славкова, програмен координатор „Семейство“ и „Детско правосъдие“ и Дияна Видева, председател на Асоциация „Деметра“, която е член на Мрежата за децата и управлява кризисен център за деца и лица, жертва на насилие и трафик в Бургас.
Срещата се проведе като част от проекта ICARUS (Подобрение на координацията и отчетността към безпопасността на непридружените деца от Румъния), който се фокусира върху сътрудничеството между Обединеното кралство и Румъния. Въпреки че проектът поставя акцент върху тези две държави, той обхваща и допълнителни страни членки на ЕС, за да насърчи по-мащабен обмен на опит на регионално ниво. Организаторите на семинара, швейцарската фондация Terre des Hommes, Румънската национална агенция за борба срещу трафика на хора (ANTIP) и Националното общество за превенция на жестокостта към деца (NSPCC), Великобритания, проведоха редица практически обучения, които имаха за цел да запознаят участниците със системите за превенция и защита в различни европейски държави и да окуражат обмена на добри практики между експертите.
Домакините представиха и примерни казуси с деца жертви на трафик, като участниците трябваше да работят в групи, за да изучат и идентифицират възникването на потенциални предизвикателства при реазрешаването им. По този начин експертите набелязаха основни точки за подобрение на системата за сътрудничество, както в национален, така и в международен план. Една от тях е създаването на списък с контакти на институциите, отделите и чиновниците, които работят пряко по случаи с деца жертви на трафик, от всички държави в Европейския съюз.
Друга идея за подобряване на координацията в сферата е създаване на онлайн платформа, която да обединява експерти от ЕС, които да дават съвети за разрешаване на казуси в реално време. Много от предложенията възникнали в работните групи бяха насочени и към нуждата от усъвършенстване на механизмите за контакт с посолствата.